EXCLUSIV Traian Băsescu, sceptic privind învestirea Guvernului Veștea: N-aș fi foarte optimist că va trece mâine prin Parlament

17 June 2026, 21:15

Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a declarat, într-o ediție specială la TVR Info, că privește cu reținere șansele ca Guvernul propus de Adrian Veștea să obțină votul de încredere al Parlamentului.

„Sunt foarte reținut în a crede că Guvernul Veștea poate să treacă mâine prin Parlament”, a afirmat Băsescu, precizând că nu este nici complet pesimist, dar nici optimist în privința rezultatului votului.

Fostul șef al statului a descris situația politică actuală drept „o criză greu de estimat”, criticând perioada care a urmat căderii Guvernului Bolojan. Potrivit acestuia, aproape o lună a fost pierdută în consultări și negocieri fără rezultate concrete.

„Să pierzi o lună după căderea Guvernului cu tot soiul de întâlniri oficiale și neoficiale, consultări formale și informale este un lucru absolut inutil”, a declarat Traian Băsescu.

Referindu-se la Adrian Veștea, premierul desemnat, fostul președinte a spus că acesta pare hotărât să își construiască o majoritate parlamentară și l-a caracterizat drept „un politician agresiv”.

„Veștea este un politician agresiv care va lucra ca să-și facă majoritatea în Parlament”, a afirmat Băsescu, adăugând că a fost surprins de determinarea acestuia de a continua demersurile pentru formarea noului Executiv.

În opinia fostului președinte, rezultatul votului din Parlament rămâne incert, iar evoluțiile politice din următoarele zile vor fi decisive pentru depășirea actualei crize guvernamentale.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite