O firmă de construcţii americană este investigată în Italia, suspectată că și-a înșelat la plată muncitorii
Scandal la Milano, unde SUA construiesc un sediu nou pentru consulatul său. Muncitorii, majoritatea asiatici, se plâng că firma constructoare i-a plătit cu mai puțin de 2 euro pe oră, deși se înțeleseseră pentru o altă sumă. Procurorii italieni anchetează deja firma americană, specializată pe realizarea sediilor diplomatice.
Cinci foști angajați au declanșat investigația după ce s-au plâns, cu documente, că firma Cadell Construction le-a plătit mult mai puțini bani pentru muncă prestată.
În ancheta începută acum 6 luni sunt implicați 70 de muncitori. Doi dintre managerii companiei din Italia au fost arestați luna această sub suspiciunea de exploatare prin muncă.
Procurorii susțin că firma Caddell a reținut ilegal cazarea și masă din salarii și i-a obligat să lucreze 10 ore pe zi, șase zile pe săptămână.
Compania Caddell și Departamentul de Stat al SUA au declarat că investighează acuzațiile și cooperează cu autoritățile italiene.

