Copil de 2 ani, găsit mort, cu posibile semne de malnutriție într-un apartament din Galați. Frații lui și mama, descoperiți în stare de șoc
Descoperire cutremurătoare într-un apartament din Galați. Un copil de 2 ani a fost găsit mort în locuință, iar mama acestuia și alți doi copii minori au fost descoperiți în stare de șoc.
Totul a fost descoperit în jurul orei 11:00, după ce tatăl celor trei copii, plecat la muncă în străinătate, aflat în imposibilitatea de a lua legătura cu soția sa de mai bine de 24 de ore, a rugat o rudă să meargă la apartament.
Pentru că nimeni nu a răspuns la ușă, a fost sunat numărul de urgență 112.
La fața locului au ajuns pompierii și polițiștii, care au spart ușa locuinței. În interior au găsit copilul de 2 ani fără viață, pe mama acestuia și pe ceilalți doi copii, în vârstă de 2 și 4 ani.
Medicii SMURD au încercat să îl resusciteze pe copil, însă manevrele au fost fără rezultat.
Mama lor era în stare de șoc și depresie avansată și a fost găsită într o cameră cu un cuțit în mână, prezentând semne de automutilare. Polițiștii nu au reușit să comunice cu ea.
Polițiștii au deschis o anchetă pentru ucidere din culpă și încearcă să stabilească exact ce s-a întâmplat. Ancheta va stabili daca mama (22 de ani) are discernământ si dacă va fi acuzată de neglijență.
Medicii au constatat că minorul găsit decedat prezenta semne care pot indica malnutriție, însă cauza exactă a morții va fi stabilită în urma necropsiei.
Cei doi copii găsiți în viață și mama au fost transportați la spital. Frații băiatului mort ar putea rămâne în grija statului.
Autoritățile reamintesc faptul că, în cazurile de urgență, trebuie apelat numărul 112. Situațiile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului pot fi semnalate la numărul 119. Pentru consiliere și sprijin specializat, poate fi apelat și Telefonul Copilului.

