Premierul desemnat vrea un cabinet fără carnet de partid. Eugen Tomac: „Guvern tehnic, nu politic”
Premierul desemnat Eugen Tomac spune că vrea să propună un guvern tehnic, nu unul politic, în care miniștrii, secretarii de stat și prefecții să nu aibă carnet de partid. Declarațiile au fost făcute în contextul consultărilor politice pe care Tomac le poartă cu partidele parlamentare, pentru a obține susținerea necesară votului de învestitură.
„Nu este un moment fericit. De aceea, cred că, dincolo de lucrurile care despart partidele, avem nevoie de mai multă înțelepciune, maturitate și responsabilitate față de fiecare cetățean român”, a declarat Eugen Tomac.
Premierul desemnat a afirmat că își asumă responsabilitatea formării unui nou cabinet, într-un moment politic complicat, după căderea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură.
„Nu este un moment ușor. Îmi asum această responsabilitate pentru că înțeleg perfect ce se întâmplă”, a spus Tomac.
El a susținut că are experiența și determinarea necesare pentru a lua decizii importante și a discuta cu toate forțele politice, astfel încât România să depășească actualul blocaj.
„Am capacitatea și experiența necesară și determinarea pentru a lua decizii importante. Evident că sunt pregătit să discut cu fiecare actor politic și să exprim deplina mea disponibilitate și buna-credință pentru a gestiona un cabinet necesar în momentul de față, tocmai pentru a depăși acest moment”, a declarat premierul desemnat.
Întrebat dacă viitorul cabinet va fi unul tehnic, nu politic, Eugen Tomac a confirmat această variantă.
„Da. Guvern tehnic, nu unul politic. Asta înseamnă miniștri, secretari de stat, prefecți fără carnet de partid”, a spus Tomac.
Pentru a ajunge la Palatul Victoria, premierul desemnat trebuie să obțină sprijinul unei majorități în Parlament. Eugen Tomac are la dispoziție termenul constituțional pentru a prezenta lista miniștrilor și programul de guvernare în fața Legislativului.

