Deficiențe în cazul elevului mort la o școală din Bacău. Raport DSU: Erau elicoptere disponibile, nu au fost cerute

5 June 2026, 18:30 (actualizat 5 June 2026, 18:49)

Deficienţe majore au fost constatate în modul în care serviciul de ambulanță a intervenit în cazul elevului de 15 ani, mort în curtea unei școli din judeţul Bacău. Atenţie, urmează informații și imagini cu puternic impact emoțional! Departamentul pentru Situații de Urgență a constatat că medicul coordonator nu a valorificat toate resursele disponibile.

Ancheta a scos la iveală un lanț de erori la intervenția din Parincea, unde unui copil i s-a făcut rău la școală, într-o pauză. Deși încadrat ca urgență majoră, „Cod Roșu”, pentru acest caz nu au fost alertate și alocate resurse corespunzătoare. Deși erau disponibile. Serviciul de ambulanță avea un echiparj cu medic.

La Parincea e și un punct de lucru al pompierilor unde există un rucsac de prim-ajutor și trei subofițeri gata să acorde un prim-ajutor calificat. Era cea mai apropiată resursă de locul solicitării. Dar nu au fost contactați, arată anchetă.

Col. Ovidiu Cărăşel – inspector şef, ISU Bacău: Am avut o ședință cu coordonatorii din dispeceratul SAJ. Pentru a optimiza activitatea la Parincea, e o echipa de intervenție. Erau și cu pregătire de paramedici. Alocând un echipaj medical cu ambulanță tip B nu s-a mai analizat și această soluție. Cei din dispecerat puteau de comun acord să trimită acel echipaj”.

Medicul coordonator nu a cerut nici sprijin aerian deși a fost informat că băiatul nu respiră. Două elicoptere SMURD, unul în Brașov și altul în Galați, erau disponibile, iar condițiile meteo permiteau zborul.

O altă constatare arată că primul echipaj medical, cel doar cu asistent, a ajuns la 26 de minute după apelul la 112.

Sorin Roşu – primarul comunei Parincea: „Dacă se ajungea la timp, copilul putea fi salvat. Măcar de aici încolo se schimbă organizarea la ambulanță ca să se ajungă mai repede, în timp util”.

Raportul DSU va ajunge la Poliție, Parchet, Colegiul Medicilor și Ministerul Sănătății.

A fost dată și o amendă de 5.000 lei. La numărul de urgență 119 puteți semnala cazurile de abuz, neglijare ori exploatarea copilului. Dacă e o urgență apelați 112!

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite