Washingtonul retrage 76 de persoane şi entităţi de pe lista sa de sancţiuni
Departamentul american al Trezoreriei a anunţat joi că a retras 76 de persoane şi entităţi de pe lista sa de sancţiuni, estimând că este vorba despre “ţinte depăşite”, o decizie care se integrează în dorinţa de a moderniza sistemul de sancţiuni al ţării, relatează AFP.
Dintre aceste ţinte pentru sancţiuni, 39 sunt persoane decedate, 14 persoane sau nave sunt considerate ca nemaifiind active, 13 firme au dispărut şi pentru circa zece ţinte Departamentul Trezoreriei nu dispune de suficiente informaţii.
“Sancţiunile nu sunt menite să fie eterne”, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă telefonice un responsabil al ministerului. “De exemplu, ne-am redus sancţiunile împotriva Siriei şi Venezuelei, pentru a fi mai în linie cu politica noastră internaţională şi interesele noastre de securitate“, a adăugat sursa citată.
Săptămâna trecută, secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, a anunţat că guvernul american îşi va revizui sistemul de sancţiuni pentru a-l face mai eficient şi mai ţintit.
SUA impun sancţiuni asupra a peste 18.000 de persoane sau entităţi, reunind companii publice sau private şi nave comerciale.
Prima fază a constat în trecerea în revistă a mii de sancţiuni impuse de peste zece ani şi pentru care nicio acţiune concretă nu a fost întreprinsă, respectiv activele deţinute nu au fost îngheţate.
Dintre aceste sancţiuni ridicate, unele erau instituite de la începutul anilor 2000, când SUA au început să utilizeze acest tip de instrument pentru a lupta împotriva organizaţiilor clasificate ca teroriste, după atacurile teroriste de la 11 septembrie 2001, notează AFP. Preluare Agerpres

