Avertismentul medicilor: Țigara electronică, legată de boli pulmonare
Există o legătură între ţigara electronică şi boala pulmonară obstructivă cronică, spune preşedintele Societăţii Române de Pneumologie. Fumatul, dar şi poluarea aerului, inclusiv fumul din case, îngreunează povara bolilor respiratorii, afecţiuni care ucid peste 80.000 de români, anual, cât populaţia unui oraş mediu. Prevenţia, screening-ul şi tratamentul corect şi la timp ar salva multe vieţi.
Testul care măsoară cât de bine respirăm se numeşte spirometrie şi este gratuit cu trimitere de la medicul de familie. Iar cei care au factori de risc pentru boli respiratorii ar trebui să-l facă o dată pe an, după 40 de ani.
Medicii avertizează că fumătorii, dar și persoanele expuse la poluare, noxe industriale sau fum provenit din sobe sunt cele mai vulnerabile în fața bolilor pulmonare. Aproape un milion și jumătate de români suferă de boală pulmonară obstructivă cronică (BPOC), o afecțiune gravă care poate duce și la cancer pulmonar și reprezintă a treia cauză de deces. Specialiștii spun că numărul cazurilor a crescut cu 35% în ultimul deceniu, iar agravarea tusei și a dificultăților de respirație sunt semnale de alarmă.
Prof. dr. Florin Mihălțan – Societatea Română de Pneumologie: “În 5 zile de la o exacerbare se dublează riscul de deces prin boala cardiovasculară. (,,,) Au apărut deja studii științifice care arată că între țigara electronică și BPOC există o legătură, indiferent ce spune industria tutunului”.
Prof. dr. Carmen Orban, medic primar ATI: „Ferească Dumnezeu ca un pacient cu BPOC să aibă nevoie de ventilaţie mecanică! În situaţia aia, cel mai greu lucru e să sevrezi de ventilator un pacient cu BPOC”.
Alţi 780.000 de români suferă de astm, 28.000 – chiar sever. Diagnosticul vine cu 7 ani de întârziere, în medie.
Radu Gănescu, președinte COPAC: „Avem nevoie să mergem către oameni, în comunităţi, să facem programe de screening şi de prevenţie. E nevoie mai ales de un circuit simplu”.
Peste două milioane de români suferă de boli respiratorii, iar mai bine de 80.000 mor în fiecare an din această cauză. Mulți pacienți ajung la medic prea târziu, nu urmează tratamentul corect și nu sunt monitorizați constant. Specialiștii atrag atenția că România are mai puțin de 1.200 de pneumologi, distribuiți inegal în țară, iar rata vaccinării rămâne scăzută.
Daciana Toma, medic de familie: „Să-ţi pui problema că un copil răceşte des, de fapt, poate are un astm, faptul că un adult răceşte des sau face nişte răceli, infecţii respiratorii mai zgomotoase, de fapt este BPOC. Orice pacient care tuşeşte mai mult de opt săptămâni trebuie să beneficieze de un examen radiologic”.
Potrivit OECD, România e prima din UE cu rata internărilor evitabile în bolile respiratorii, de care suferă un bolnav din cinci. Iar costul estimat depăşeşte două miliarde de euro.

