Timișoara: Șansă în plus la vindecare pentru pacienții cu COVID-19. Medicii previn hipoxia cu o tehnică folosită în alte boli pulmonare

Pacienții diagnosticați cu COVID-19 și internați la Spitalul de Boli Infecțioase din Timișoara au o șansă în plus de vindecare. Medicii secției de Terapie Intensivă au adaptat o tehnică folosită până acum în cazul bolnavilor diagnosticați cu BPOC sau cu alte boli pulmonare, pentru a preveni hipoxia în cazul bolnavilor cu COVID-19.

"Ziua Naţională fără Tutun". Medicii atrag atenţia asupra BPOC, boala care atacă plămânii şi rămâi fără aer

De "Ziua Naţională fără Tutun", medicii trag un nou semnal de alarmă. Tot mai mulţi români fac o boală care atacă plămânii, mai nou chiar şi de la 30 de ani. Cei afectaţi respiră tot mai greu şi, netrataţi, mor. Ultimul studiu arată că nu mai puţin de 8 din 100 de români au boala numită pe scurt BPOC. De cele mai multe ori, fumatul este cauza, spun medicii. Avem peste 5 milioane de fumători. Şi până la 80% riscă să facă şi această boală incurabilă.

Ultima Oră

Cele mai citite