Cuba, în beznă până la 22 de ore pe zi, case sufocate de caniculă. ”Parcă suntem într-un sicriu sigilat, fără aer”
Cuba traversează o criză energetică severă, pe fondul penuriei de combustibil. În multe zone, curentul electric este întrerupt chiar și 22 de ore pe zi, iar viața oamenilor este puternic afectată. Locuitorii statului insular fac nopți albe din cauza caniculei, în timp ce micile afaceri de familie încearcă, tot mai greu, să se mențină pe linia de plutire.
Cuba se confruntă cu una dintre cele mai grave crize energetice din ultimele decenii. Situația este agravată de lipsa livrărilor de petrol din surse externe, de sancțiunile internaționale, în special cele impuse de Statele Unite, dar și de tensiunile politice dintre Washington și Havana.
Întreruperile frecvente de curent afectează aproape toate domeniile de activitate, de la spitale și școli până la aeroporturi și alte servicii esențiale. Tot mai mulți locuitori își exprimă nemulțumirea față de penele prelungite de electricitate și ies în stradă, în speranța unei schimbări.
„Stăm aici și așteptăm să vină curentul. O să vină până la urmă… Suntem cu 100 sau 200 de ani în urmă”, spune un localnic.
Un alt cubanez acuză embargoul și lipsa combustibilului pentru situația critică în care se află țara.
„Este vina Cubei? Nu, nu este. De unde ia acest guvern petrol ca să țină centralele în funcțiune? Știți că este interzis să se importe combustibil din cauza unui mare nemernic. Așa că facem ce vrea imperiul. Trebuie să ascultăm de imperiu. O să murim cu toții aici”, spune o femeie.
Pentru multe familii, nopțile au devenit un calvar. Fără curent electric, fără ventilație și pe fondul temperaturilor ridicate, oamenii spun că abia mai pot respira în propriile locuințe.
„Este curent aici? Da, acum este. Azi e bine, dar de obicei dormim fără niciun fel de ventilație. Băiețelul meu doarme aici, este încă mic și trebuie să meargă la școală. Nu există apă sau electricitate la școală”, povestește un cubanez.
Întrebată dacă poate dormi noaptea, aceasta răspunde: „Abia pot să respir. Este foarte cald. Nopțile sunt tot mai grele. Căldura din interior este insuportabilă”.
„Este inuman ce se întâmplă. Trebuie să rămâi puternic și să nu lași emoțiile să te copleșească, pentru că altfel mori. Parcă suntem într-un sicriu sigilat, fără aer. Abia mai respirăm”, spune un alt locuitor.
Criza energetică lovește Cuba într-un moment de tensiune accentuată cu Statele Unite. În ultima vreme, președintele american Donald Trump a făcut mai multe declarații controversate despre Cuba, afirmând că ar putea „avea onoarea” de a prelua controlul asupra țării și că poate face orice dorește cu acest stat mic și sărac din Marea Caraibelor.
Țara insulară se confruntă cu pene de curent la nivel național, raționalizare severă și o infrastructură energetică puternic degradată. Lipsa acută de combustibil a adus sistemul energetic aproape de colaps, iar populația suportă consecințele zi de zi.

