China a trimis trei astronauți pe stația sa spațială. Unul dintre aceştia ar putea rămâne timp de un an
China a trimis trei astronauți pe stația sa spațială. Unul dintre aceştia ar putea rămâne timp de un an, în cadrul unui experiment privind efectele misiunilor de lungă durată asupra corpului uman.
Naveta a fost lansată cu ajutorul unei rachete-purtătoare de la Centrul de Lansare a Sateliţilor din nord-vestul ţării.
Un fost inspector de poliţie din Hong Kong devine primul astronaut din acest oraş care participă la o misiune spaţială chineză.
Ceilalţi membri ai echipajului provin din rândul Armatei Populare de Eliberare.
China a trimis în repetate rânduri echipaje pe staţia sa spaţială, pe fondul unei curse tot mai intense cu SUA, privind revenirea pe Lună.

