Interviu cu profesoara de balet Georgiana Stroe: Cu blândeţe şi calm poţi reuşi să intri în lumea copiilor
Într-un context în care sistemul educațional este tot mai des pus sub lupă, iar profesorii se confruntă cu lipsa de motivație, presiuni sociale și o tot mai vizibilă devalorizare a meseriei, există, totuși, oameni care reușesc să transforme sala de clasă într-un spațiu al vocației autentice. Georgiana Stroe, fostă balerină la Opera Națională din București și profesor de balet, este unul dintre acei dascăli care își construiesc cariera din dăruire.
Cu o experiență de peste 15 ani în lucrul cu copiii, ea vorbește despre balet nu doar ca despre o disciplină artistică, ci ca despre un instrument de formare a caracterului, răbdării și încrederii în sine. Dincolo de rigorile unei arte exigente, povestea ei este despre blândețe, răbdare și despre felul în care pasiunea poate schimba complet relația dintre profesor și elev.
Interviu realizat de Lucia Toader
Profesorii au ajuns o categorie vehement criticată, contestată. Lipsa motivaţiei şi a recunoaşterii sociale reprezintă argumente pentru mulţi dintre cei care preferă să plece din acest domeniu. Presiunea sistemului, incongruenţa efort-remuneraţie, intruziunea părinţilor care au preluat uneori, fără discernământ , false modele de parenting, sunt alte doar câteva motive. Sunteţi unul dintre profesorii excepţie, care, în ciuda tuturor obstacolelor, vă dăruiţi din vocaţie elevilor dvs. Sunteţi profesor de balet, fostă balerină la Opera Română. De unde aveţi resurse inepuizabile pentru copii? Care este reţeta?
Georgiana Stroe: Iubesc copiii şi îmi place ceea ce fac! Cred ca aceasta este ,,reţeta” mea! Copiii sunt sursa mea de energie, dar şi de inspiraţie. Eu am început baletul la 10 ani, izbindu-mă direct de rigorile şi stricteţea acestei meserii şi, mai ales, de severitatea profesorilor. Ajungând în postura de profesor mi-am dorit ca orele mele să fie altfel. Copiii încep, de multe ori, să meargă la balet de la 3 ani. La vârsta asta nu poţi să impui nişte reguli pe care nu le inţeleg. Primul meu obiectiv este să-i fac să vină la balet cu drag, cu ,,bucurie”! Am pus ghilimele pentru că aşa spun copiii! Dansurile pe care le invăţăm sunt rupte din poveşti, din balete, mişcările şi gesturile trebuie să aibă un înţeles pentru ei. Am inventat jocuri prin care le-am distras atenţia de la durere, atunci când facem exerciţii de mobilitate. Apoi, cu fiecare an care trece, lucrurile se schimbă încet şi trec spre profesionalism, fără să fie percepute ca ceva greu şi obligatoriu.
Câte serii de copii au trecut prin clasa dvs.?
Georgiana Stroe: Răspunzând la această întrebare mi-am dat seama că au trecut 15 ani de când am început să lucrez cu copiii. Sunt generaţii care au crescut sub ochii mei. Au început la 3-4 ani şi acum sunt adolesente. Baletul le-a modelat frumos nu doar trupul, ci mai ales caracterul.
Ce aţi spune unui profesor tânăr care nu are curajul de a lucra cu copiii, deşi ar avea vocaţie pentru această meserie? Mi s-a părut impresionant faptul că, pentru spectacole, lucraţi singură costumele copiilor. Este un exemplu de dedicaţie necondiţionată.
Georgiana Stroe: Îți trebuie curaj în orice lucru nou pe care îl faci şi este normal să fii temător la început. Cu blândeţe şi calm poţi reuşi să intri în lumea lor. Captează-le atenţia şi apoi totul va veni de la sine!
De ce este important baletul în dezvoltarea copiilor?
Georgiana Stroe: Baletul este una dintre cele mai complete activităţi pentru copii, cu beneficii atât fizice cât şi psiho-emoţionale. Baletul nu formează doar corpul, ci construieşte caracterul: un copil mai echilibrat fizic, mai sigur pe sine, mai disciplinat. Este o bază excelentă atât pentru performanţa artistică cât şi pentru o dezvoltare sănătoasă, indiferent de drumul ales ulterior!

