Noul prim-ministru al Ungariei, primele vizite în străinătate. Peter Magyar merge în Polonia, apoi în Austria

Opozantul Peter Magyar / foto: Facebook
Peter Magyar / foto: Facebook
19 May 2026, 17:20 (actualizat 19 May 2026, 17:21)

Noul prim-ministru al Ungariei își începe prima sa vizită peste hotare: mai întâi în Polonia, apoi în Austria.

Până recent era o tradiție ca șeful guvernului de la Budapesta să facă prima deplasare la Varșovia.

Peter Magyar vrea să creeze o asociere de țări est-europene care împreună să aibă o voce mai puternică la Bruxelles. El a propus fuzionarea formatelor regionale Vișegrad și Austerlitz pentru o alianță informală care să reunească Ungaria, Austria, Polonia, Cehia și Slovacia – o zonă în care Budapesta a avut o influență istorică. România nu face parte din acest format.

Magyar vrea să se re-apropie de Uniunea Europeană așa cum a făcut-o recent Polonia, după schimbarea sa de guvern, într-un fel în care Ungaria să își poată păstra orientarea conservatoare, dar să poată beneficia și de fonduri de la Bruxelles.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite