Nicușor Dan, la finalul Summitului B9: Am discutat despre necesitarea susținerii Ucrainei. Am vorbit de Moldova. Declarațiile, la TVR Info și TVR1
Președintele Nicușor Dan a făcut declarații la finalul Summitului B9 organizat la București. Mark Rutte, șefi de stat și de guvern, alături de Volodimir Zelenski, au discutat despre consolidarea flancului estic, creșterea cheltuielilor pentru apărare și sprijinul acordat Kievului. TVR este broadcaster oficial al Summitului B9.
Declarații Nicușor Dan:
- Summitul B9 a fost o discuție substanțială.
- Mulțumesc, Karol, pentru coprezidarea acestei reuniuni. Am avut o participare amplă la București, 16 delegații. Vreau să salut prezența lui Mark Rutte la București, secretarul general NATO. Vreau să salut prezența delegației americane, subsecretarul de stat. Vreau să salut prezența delegațiilor nordice.
- am avut o participare amplă la București
- statele din zona B9, statele nordice au o amenințare comună, Rusia
- pozițiile noastre să fie compatibilizate în întâlniri cum a fost cea de azi
- a apărut ideea ca această compatibilitate să devină la un moment dat mai formală, într-un format mai extins
- în urma summitului, părțile au emis o declarație, este scris explict că Rusia este o amenințare pentru țările noastre
- în declarație vorbim de Ucraina și de sprijinul pe care țările noastre continuă să-l ofere și pentru asistență militară în faza curentă și garanții de securitate în faza următoare.
- tradițional, B9 este o pregătire pentru summitul NATO, care anul acesta e la Ankara
- Tema summitului B9 de aici a fost oferind mai mult pentru securitatea transatlantică, pentru securitatea Europei, pentru funcționarea NATO
- relația transatlantică e extrem de importantă
- deciziile pe care le-am asumat sunt respectarea angajamentelor de cheltuieli militare, transformarea acestor bani în capabilități, echilibrarea, în interiorul Alianței a cheltuieilor între țările europene și SUA,
- și sintagma NATO 3.0 pe care ați văzut-o în declarație cumva comprimă această voință comună a țărilor care au participat la întâlnirea de azi.
- am trecut în revistă pe unde suntem cu respectarea angajamentelor pe care ni le-am asumat la Haga, progresăm, ne ținem de cuvânt, adică suntem cu toții serioși, ne ținem de cuvânt și asta face bine Alianței.
- din partea României, anul acesta suntem cu cheltuieli militare 2,5 % din PIB, 40% dina cesti 2,5% se duc pe echipamente noi
- am vorbit de Moldova
- Moldova este un stat pe flancul estic amenințat într-un proces de război hibrid cu Rusia
- E important pentru Moldova, pentru noi, pentru Ucraina, pentru Alianță, e important să ajutăm Moldova pentru a ține piept aceste agresiuni.
- Bineînțeles, există o preocupare a cetățenilor români față de dronele care se întâmplă să ajungă să treacă granița noastră.
- Am vorbit despre asta cu domnul secretar general și, după cum știți, există în interiorul NATO proiectul Santinela Estului, care progresează exact pentru protecția cetățenilor români care sunt afectați sau potențial afectați. Încă o dată mulțumesc tuturor delegaților care au fost azi la București.
- A fost o reuniune constructivă, deschisă și mă bucur că, la sfârșitul ei, pozițiile noastre sunt foarte, foarte asemănătoare.
- Am încredere că summitul NATO de la Ankara va fi un succes și, cum i-am spus la sfârșit domnului secretar general, dacă până atunci putem să facem orice, suntem la dispoziția dumneavoastră.
Alături de președintele Nicușor Dan au făcut declarații, la finalul summit-ului, și președintele Poloniei, Karol Nawrocki, și Secretarul general al NATO, Mark Rutte.
Preşedintele Nicuşor Dan a găzduit, miercuri, la Palatul Cotroceni, cel de-al 11-lea Summit al Formatului Bucureşti 9 (B9), cu participarea statelor nordice, SUA, Ucrainei și a Secretarului general al NATO, Mark Rutte. 16 delegații străine la nivel de șef de stat și de guvern au venit, la București, la cea de-a 11-a întâlnire la nivel înalt a B9.

