Deschiderea Eurovision 2026| Alexandra Căpitănescu a defilat pe covorul turcoaz: Ne vedem în a doua semifinală
Ceremonia de deschidere a concursului Eurovision de la Viena a avut loc duminică seară. Delegațiile tuturor statelor participante au fost anunțate în ordine alfabetică, iar țara gazdă, Austria, a venit ultima în fața publicului și a presei, în semn de respect pentru invitați.
Evenimentul a avut loc între Burgtheater și faimoasa piață a primăriei din Viena, iar covorul nu a fost roșu ci turcoaz, culoarea principalului partener al competiției, o companie de produse cosmetice.
Cele 35 de delegații, printre care și cea a României, au fost întâmpinate de mascota de anul acesta, numită Auri, un joc de cuvinte între metalul prețios și numele țării gazdă.
Alexandra Căpitănescu: Vrem să ne bucurăm de această experienţă. Mulţumesc foarte mult că ne susţineţi, sper că vă plac costumele noastre şi, desigur, ne vedem în a doua semifinală. Nu uitaţi, fiţi originali, vă iubesc atât de mult!
Alexandra Căpitănescu, reprezentanta României, intră în concurs pe 14 mai, în semifinala a doua.
Semifinalele şi finala Eurovision 2026 vor fi transmise în direct pe TVR 1, în zilele de 12,14 şi 16 mai, de la ora 22.00.

