Tenis de masă: Echipa feminină a României, calificată în semifinalele Mondialelor de la Londra

Echipa feminină a României, calificată în semifinalele Mondialelor (Foto: Contul de Facebook al Federatiei Române de Tenis de Masă)
8 May 2026, 22:32

Selecționata feminină a României s-a calificat în semifinalele Campionatelor Mondiale de tenis de masă pe echipe de la Londra, vineri seara, după ce a învins Franța cu scorul de 3-1. Semifinala România – China este programată sâmbătă, de la 14:30.

Lotul național feminin și-a asigurat prezența pe podium la ediția actuală și a revenit printre echipele medaliate ale unei ediții de Campionat Mondial, după 26 de ani de la medalia de bronz obținută de tricolore la Kuala Lumpur.

Vineri seara, România (#7 mondial), vicecampioana europeană en titre, a învins Franța (#5 mondial), medaliata cu bronz mondial de la ediția precedentă, scor 3-1. Înaintea duelului de la OVO Arena Wembley, România conducea cu 5-0 la întâlnirile directe, iar sub îndrumarea antrenorului Viorel Filimon, echipa feminină nu a pierdut niciodată în fața Franței.

Iată scorurile meciurilor:

Adina Diaconu – Jia Nan Yuan 2-3 (11-7, 11-13, 8-11, 11-8, 5-11)

Bernadette Szocs – Prithika Pavade 3-2 (11-7, 11-9, 11-13, 5-11, 11-2)

Andreea Dragoman – Charlotte Lutz 3-1 (11-6, 11-7, 6-11, 11-6)

Bernadette Szocs – Jia Nan Yuan 3-1 (10-12, 11-6, 11-4, 14-12)

Semifinala România – China este programată sâmbătă, de la 14:30.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite