Primul consorţiu medical regional de stat din România. Medici de la Universitar vor opera şi vor face gărzi la Buzău
A apărut primul consorţiu medical regional din România. Spitalul Universitar de Urgenţă din Bucureşti va lucra cu Judeţeanul din Buzău ca pacienţii să fie îngrijiţi la standarde înalte aproape de casă. Medici de la Universitar vor opera şi vor face gărzi la Buzău. Şi speră să-i inspire pe alţii să se angajeze acolo. E deficit de specialişti, iar autorităţile locale promit tot felul de stimulente.
Peste 7.000 de buzoieni ajung, anual, la Spitalul Universitar, în Bucureşti, deşi au cinci spitale în judeţ. Lipsesc însă dotările. Și mai e nevoie de peste o sută de angajaţi.
Sorin Pătrașcu – managerul Spitalulului Judeţean Buzău: „La neurologie suntem deficitari. Am organizat concursuri şi nu au venit. (…) S-a gândit un sistem de plată. Funcţie de numărul de gărzi care sunt acoperite, se pornesc de la 3 gărzi la 1.500 lei până la un maximum de 5 sau 6 gărzi într-o lună”.
Speranţa vine acum de la consorţiul medical cu Spitalul Universitar. E primul, la nivel regional, din sistemul public românesc. Specialişti din Capitală vor merge prin rotaţie la Buzău, pentu gărzi, operații și schimb de experienţă.
Prof. dr. Cătălin Cîrstoiu – managerul Spitalul Universitar de Urgenţă Bucureşti: “O să merg eu personal la Buzău cu o echipă de ortopezi şi vom face acolo prima artropastie de genunchi din Buzău, împreună cu o echipă de acolo. (…) Ăsta e scopul, să ducem protocoalele noastre, tehnicile noastre chirurgicale acolo, să ridicăm cumva nivelul medical. (…) Un pacient care face AVC în Buzău să aibă același timp de tromboliză ca în Bucureşti, dacă e nevoie de trombectomii, într-o oră să facă trombectomie aici”.
Va exista şi o coordonare directă între secții, iar investigaţiile vor fi văzute în timp real.
Medicii de la Buzău le vor prezenta cazul colegilor de la Universitar, prin mijloace de telemedicină și împreună vor decide dacă pacientul chiar trebuie să ajungă în București și cine îl va prelua.
Autorităţile locale au în proiect consolidarea spitalului, care are risc seismic. Și promit stimulente pentru angajarea medicilor.
Marcel Ciolacu – preşedintele Consiliului Judeţean Buzău: „Cel mai mare câștig al acestui consorţiu e al medicilor tineri. Închidem o temă falsă, dacă ar veni la SJ Buzău s-ar închide peofesional. (…) Dacă un medic tânăr dorește să vină prin transfer sau la concurs la spitalul judeţean, chiria se achită de către Consiliul Judeţean timp de 5 ani”.
Un model de succes este la Oradea, unde şase spitale au format un consorțiu local. După ce s-au unit sub o singură conducere au fost modernizate, dotate, iar costurile s-au redus fără concedieri. Ba chiar au atras medici din străinătate. Iar în consorțiu ar putea intra şi alte spitale din Bihor.
Dr. Gheorghe Carp – managerul Spitalulului Clinic Județean de Urgență Oradea: “Personal care poate fi distribuit în funcţie de necesităţi, ajutor logistic şi material şi tehnic pentru spitalele care suferă de lipsuri”.
Şi Spitalul Universitar vrea să puna bazele unei rețele regionale.

