Netanyahu confirmă eliminarea unui important comandant al grupării șiite libaneze Hezbollah 

Netanyahu: Recompensă de cinci milioane de dolari pentru fiecare ostatic eliberat / captura video
Netanyahu: Recompensă de cinci milioane de dolari pentru fiecare ostatic eliberat / captura video
7 May 2026, 15:06 (actualizat 7 May 2026, 15:09)

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a confirmat joi eliminarea unui important comandant al grupării şiite libaneze Hezbollah (pro-Iran) cu o zi în urmă, în urma unei lovituri ‘în plin centrul Beirutului’, în pofida unei încetări a focului care formal este în vigoare din 17 aprilie, afirmând că ‘niciun terorist nu beneficiază de imunitate’ din punctul de vedere al guvernului său, relatează AFP.

 ‘Aseară (miercuri seara), noi l-am eliminat în plin centrul Beirutului pe comandantul Forţei al-Radwan a Hezbollah’, a declarat Netanyahu într-o înregistrare video difuzată de biroul său. ‘Le spun duşmanilor noştri în cel mai clar mod cu putinţă: niciun terorist nu beneficiază de imunitate. Oricine ameninţă statul Israel va muri din cauza propriei greşeli’, a transmis premierul israelian.

Ahmed Ali Balout, care a coordonat atacuri împotriva trupelor israeliene şi a reconstruit Forţa de elită Al-Radwan a Hezbollah, a fost ucis în cartierul Dahieh, în timp ce Israelul afirmă că a lovit peste 180 de obiective ale Hezbollah în sudul Libanului în această săptămână.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite