Cartofi plantați din banii Primăriei pentru masa caldă din școli, într-o comună din Suceava

6 May 2026, 13:21

O comună din județul Suceava aplică o soluție proprie pentru programul „masa caldă”. La Horodnic de Sus, administrația locală a decis să cultive cartofi pe terenurile comunei, ca să aibă ce pune în meniul zilnic al elevilor.

Masa pentru elevii din comuna Horodnic de Sus începe la… câmp, cu plantarea cartofilor care vor fi pregătiți pentru mesele din tot anul școlar.

Aproape cinci hectare au fost cultivate și toți se așteaptă la o recoltă bună.

Peste 600 de elevi și preșcolari beneficiază de acest program alimentar. Este o idee care a dus la reducerea costurilor pentru masă și un acces la produse proaspete, obținute în comunitate.

Inițiativa de la Horodnic de Sus din Suceava ar putea deveni un model de bună practică și pentru alte comunități.

Programul ar putea fi extins și pentru alte legume.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite