Senatul a votat interzicerea vânzării acțiunilor statului la companiile naționale, până la finalul anului 2027. Votul decisiv îl au deputații
Cu doar o zi înaintea moțiunii de cenzură, Guvernul primește o lovitură în Senat. A fost votată interzicerea vânzării până la finalul anului 2027 a acțiunilor deținute de stat la companiile strategice. La dezbaterile din plen şi din comisiiile de specialitate, AUR a susţinut puternic iniţiativa PSD, iar PNL şi USR au făcut front comun, dar fără succes. Votul decisiv îl au deputații.
În plenul Senatului, taberele politice s-au așezat ca pentru o repetiție generală înainte de moțiunea de cenzură de mâine.
PSD și AUR au apărat interdicția de vânzare a acțiunilor statului, în timp ce PNL și USR au acuzat un atac la piața de capital.
Maria Gabriela Horga, senator PNL: Această inițiativă arată foarte clar că în România a apărut un nou pol antieuropean condus de dnul Sorin Grindeanu.
Mircea Chelaru, senator AUR: Pe cât de mult invocați atributele voastre de proeuropeni, eu spun că prima mea grijă e de a-mi sluji națiunea mea, indiferent de condiții, de aceea suntem doar pro-români.
Inițiativa care interzice, până la finalul anului 2027, vânzarea acțiunilor deținute de stat la companii naționale a provocat discuții aprinse și în comisiile de specialitate din Senat.
PSD a introdus și un amendament care permite capitalizarea companiilor de stat, dar nu prin vânzarea acțiunilor existente, ci prin emiterea de acțiuni noi sau obligațiuni convertibile.
Daniel Zamfir, senator PSD: Conform procedurii propuse de doamna vicepremier, e vorba de o proceduă accelerată, se făcea rapid, 24-48 de ore, cu investitori selectați de Guvern. Total netransparent.
Proiectul a primit raport favorabil la Comisia economică, a fost respins la Buget-Finanțe, dar a trecut, în cele din urmă, cu raport favorabil, în ședința comună a celor două Comisii.
Votul final aparține Camerei Deputaților, for decizional.

