Incendiul devastator din Vrancea: voluntarii s-au mobilizat în sprijinul oamenilor din Rucăreni. Oameni din mai multe zone ale țării au adus donații și curăță gospodăriile
La o săptămână de la incendiul devastator care a mistuit zeci de gospodarii în localitatea Rucăreni din Vrancea, voluntarii s-au mobilizat pentru a-i ajuta pe sinistrați. Oameni din mai multe zone ale țării au adus donații și curăță gospodăriile distruse. Iar angajatele primăriei pregătesc zilnic hrană pentru cei care muncesc. Autoritățile speră să înceapă construcția caselor în două săptămâni, cu sprijinul finanaciar anunțat de Guvern și de Consiliul Județean Vrancea.
Casa în care s-a născut și a copilărit unul dintre localnici nu mai poate fi locuită: ”100% arsă. Durere mare, nu mai am cuvinte”.
Jandarmii și voluntarii primăriei Bârsești adună resturile din lemn și pe cele de metal. Munca e dificilă pentru că în aer plutesc resturi carbonizate.
Angajații primăriilor care ajută speră că munca lor va aduce speranța în sufletele oamenilor năpăstuiți.
Și o familie din Câmpina a venit să dea o mână de ajutor.
Câțiva elevi ai liceului din Panciu au contribuit la rândul lor cu donații.
Proiectele pentru cele 12 case care vor fi construite cu prioritate sunt gata.
Guvernul a alocat câte 30 de mii de lei pentru locuințele distruse în proporție de 100 la sută și câte 25 de mii de lei pentru cele mai puțin afectate. Iar Consiliul Județean oferă un milion de lei pentru cele 12 case distruse complet.

