Mircea Abrudean: PNL își menține susținerea pentru Ilie Bolojan: „Este un om onest”
Mircea Abrudean, președintele Senatului a declarat că nu există „nicio garanție, nici într-o direcție, nici în alta” privind rezultatul votului de marți asupra moțiunii de cenzură, dar a subliniat că PNL nu va vota documentul.
„Din punctul meu de vedere, Partidul Național Liberal, evident, nu va vota această moțiune. Vom vedea la vot, până la urmă, acolo se clarifică toate aceste situații”, a declarat acesta.
Liberalul a spus că parlamentarii care au semnat sau care iau în calcul susținerea moțiunii mai au timp să reflecteze asupra efectelor unei crize politice.
„Eu cred că oamenii, până la urmă toți cei care au semnat sau nu au semnat această moțiune, mai au timp până mâine să reflecteze asupra rezultatului acestei moțiuni pentru România, asupra faptului că a crescut euro, că au crescut ratele, că toate merg în jos, bursa este pe roșu, după cum bine știți. Instabilitatea politică influențează extrem de negativ economia, se traduce în instabilitate economică. Ăsta este rezultatul votului pentru această moțiune”, a spus Mircea Abrudean.
Reprezentantul PNL a afirmat că se bazează pe o gândire „constructivă și pentru România” din partea parlamentarilor.
Acesta a amintit că PNL a votat de două ori, în unanimitate, susținerea pentru Ilie Bolojan și decizia de a nu mai face coaliție cu PSD dacă social-democrații declanșează criza politică prin depunerea și votarea moțiunii de cenzură.
„Mi-e greu să cred că acei colegi care au votat cu mâna lor această decizie își vor schimba poziția fără argument (…) Este vorba despre președintele Partidului Național Liberal, care are o credibilitate extrem de mare în acest moment”, a mai spus liderul liberal.
Mircea Abrudean a invocat și mitingurile de susținere pentru premierul Ilie Bolojan.
„Vedem că au ieșit oameni în stradă, pentru prima dată, să susțină un premier, nu să-l dea jos. Cred că este prima dată când se întâmplă asta. Asta spune multe, pentru că este un om onest, care a făcut ceea ce trebuie pentru România. Cred că acest lucru va conta foarte mult, inclusiv în plan intern, în Partidul Național Liberal”, a declarat Abrudean.
Întrebat despre posibilitatea ca PNL să intre în opoziție dacă moțiunea împotriva Guvernului Bolojan va trece, liberalul a spus că această variantă ar fi „foarte sănătoasă”.
„Din punctul meu de vedere, varianta Partidului Național Liberal în opoziție este o variantă foarte sănătoasă. Cei care vor trebui să construiască o nouă majoritate și, în general, cei care dau jos Guvernul trebuie să vină și cu soluția”, a spus acesta.
Întrebat dacă PNL va mai face o coaliție cu PSD în cazul în care social-democrații votează moțiunea, acesta a răspuns că decizia partidului este clară și crede că va fi reconfirmată.
„Decizia PNL este clară în acest sens și cred că va fi reconfirmată mâine. În continuare, social-democrații vor trebui să găsească o soluție cu alte partide, cu AUR, în speță, pentru că împreună cu AUR au semnat această moțiune și o vor vota împreună”, a declarat Mircea Abrudean.

