Bucureștiul prinde viață în weekend: plimbări pe Dâmbovița și GrillFest la Snagov. Cel mai mare festival de barbecue din Europa a adunat peste 15.000 de pofticioși

3 May 2026, 19:33 (actualizat 3 May 2026, 19:35)

Bucureștiul devine un oraș mai prietenos și mai deschis plimbărilor, cel puțin la final de săptămână. Se reiau plimbările cu barca pe Dâmbovița, străzi principale din centru vor fi rezervate pietonilor, iar în parcuri s-a deschis sezonul grătarelor. Se organizează și GrillFest, cel mai mare festival de barbecue din Europa, care a adunat peste 15.000 de pofticioși, la Snagov.

Ora 10 dimineața. Pontonul din apropiere de Piața Națiunilor Unite este deja aglomerat. Părinți și copii așteaptă să facă o plimbare cu barca pe Dâmbovița. Fiecare primește câte o vestă de salvare, abia apoi pot vâsli pe luciul apei. Sunt deja 12 ani de când, în Capitală, există astfel de încercări de a descoperi orașul și dintr-o altă perspectivă.

Din București ajungem în Snagov, unde se dă ora exactă pentru noul sezon, într-o altă lume – a grătarelor. Aici s-au adunat 200 de maeștri care, din 1 până în 3 mai, au gătit 100 de tone de carne pentru cei peste 15.000 de pofticioși. Dar aici se și învață secretele unor biftecuri de calitate.

Și plimbările cu barca pe Dâmbovița, și grătarele, oriunde s-ar încinge, au însă nevoie de cel mai important ingredient, de acum înainte: vremea bună.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite