O bătrână din Ploiești a rămas fără 70.000 de lei după ce doi bărbați s-au dat drept inspectori de cimitir

2 May 2026, 13:05 (actualizat 2 May 2026, 14:16)

Imaginaţia escrocilor nu are limite. În Ploieşti, o bătrână a fost înşelată de doi bărbaţi care s-au dat drept inspectori de cimitir şi au şantajat-o să îi plătească 70 de mii de lei.

Femeia în vârstă de 76 de ani a fost convinsă de cei doi să le dea bani, din luna mai anul trecut şi până acum, sub pretextul că ar fi făcut anumite amenajări neconforme în cimitir.

Poliţiştii i-au prins în flagrant pe falşii inspectori, în timp ce primeau de la femeie o nouă tranşă de bani.

Cei doi bărbaţi, unul de 39 de ani și altul de 44 de ani, ambii din Ploieşti, au fost reţinuţi pentru 24 de ore şi urmează să fie prezentaţi parchetului cu propunerea de arestare preventivă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite