Calcule politice. PSD și PNL fac majorități, dar se pregătesc și de opoziție. AUR vrea la guvernare, dar nu se așteaptă să fie invitat

30 April 2026, 21:25

Pe scena politică e fierbere mare în fiecare tabără. Liberalii fac toate demersurile ca să determine eșecul moțiunii de cenzură și spun că unii lideri PSD s-ar putea răzgândi la vot, pentru că ar fi semnat sub presiune. Social-democrații resping ideea și dau ca sigură demiterea Guvernului. În paralel se pregătesc variante de noi majorități parlamentare fie pentru preluarea puterii, fie pentru un pol important în opoziție, așa cum a declarat premierul Bolojan, aseară, la TVR.

Liderul deputaților liberali Gabriel Andronache susține că nu e deloc clar că moțiunea de cenzură va obține numărul necesar de voturi. Și invocă drept argument faptul că unii parlamentari, inclusiv din PSD, au semnat sub presiune, iar la vot s-ar putea răzgândi. Foștii aliați îl contrazic. 
  
Marian Neacșu, vicepreședinte PSD: Este în momentul asta un război de dezinformare, disperat, după părerea mea. Dacă vreți părerea mea, vom avea un număr de voturi mai mare decât numărul de semnatari, ca să fie lămurit domnul Andronache și colegii de la PNL.
  
Liberalii spun că social-democrații trebuie să își asume guvernarea, dacă vor demite Executivul. Scenariu în care PNL va merge în Opoziție.

Ilie Bolojan, prim-ministrul României: Putem să fim într-o guvernare, dar nu mai putem să fim într-o coaliție cu PSD. Sau dacă, în baza discuțiilor care vor fi, cineva din conducerea PSD și-ar asuma răspunderea, atunci PNL trebuie să caute o alternativă în așa fel încât să construim un pol de modernizare, care, într-o situație limită, poate fi construit și din opoziție.
  
În opoziție ar putea rămâne în continuare și AUR.
  
George Simion, președintele AUR (la Gandul.ro): Nu am refuza o guvernare cu nimeni, dar ținem cont, că suntem realiști, că au existat declarațiile lui Nicușor Dan prin care spune că nu este de acord cu un guvern susținut în Parlament de AUR. Nu putem merge noi cu steagul în mână, vrem la guvernare, vrem la guvernare.

PSD evită o poziționare fermă, dar nu exclude preluarea guvernării chiar și cu un premier tehnocrat. Politologul Andrei Țăranu consideră că o majoritate plauzibilă ar putea fi PSD-UDMR-Minorități.

Andrei Țăranu, politolog: PSD are cu UDMR și Minoritățile o lipsă de 13 deputați și un senator. I-ar trebui 14 oameni ca să facă o majoritate extrem extrem de fragilă. Dar probabil că scopul PSD e să mai încerce o dată o negociere și un model anterior, de Nicu și Marcel cu PNL. Este și interesul președintelui Nicușor Dan, pentru a nu se simți amenințat de AUR.  
  
Moțiunea de cenzură PSD-AUR-Pace va fi dezbătută și supusă la vot pe 5 mai.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite