EXCLUSIV Oana Țoiu: Cea mai simplă variantă și mai bună, și pentru România, și pentru Moldova, este unirea în interiorul UE

Foto: AP
30 April 2026, 18:17 (actualizat 30 April 2026, 18:24)

Într-un interviu în exclusivitate pentru TVR, ministra Afacerilor Externe a transmis că cea mai bună variantă de unire a Republicii Moldova cu România este în cadrul Uniunii Europene.

Jurnalist TVR: Sunt voci, sunt lideri la Chișinău care vorbesc despre unirea dintre România și Republica Moldova. Vreau să știu care e poziția dumneavoastră?

Oana Toiu, ministru de Externe: A răspuns la întrebarea asta și în Croația, când am fost acum, împreună, și președintele Nicușor Dan, reamintind votul Parlamentului României din 2018. Însă ce e important de menționat și la ce lucrăm acum destul de avansat e efortul diplomatic pentru a permite deschiderea clusterelor de negociere pentru aderarea la UE. (…)

Jurnalist TVR: Tema unirii dumneavoastră o vedeți posibilă, doamnă ministră?

Oana Toiu, ministru de Externe: Cred că cea mai simplă variantă si mai bună și pentru România, și pentru Moldova este unirea în interiorul UE, cu o piață unică și drepturi comune și în direcția asta muncim.

Interviul integral cu ministra Afacerilor Externe a României va fi difuzat pe TVR Info vineri, de la ora 11:30, și duminică, de la ora 23:00, în cadrul emisiunii Lumea diplomatică realizată de Vlad Ungar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite