Gimnasta Ana-Maria Bărbosu riscă suspendarea. Ce spun Mihai Covaliu, Andreea Răducan, Doina Melinte

30 April 2026, 09:40 (actualizat 30 April 2026, 10:25)

Federația Română de Gimnastică a anunțat în urmă cu două zile că sportiva Ana-Maria Bărbosu face obiectul unei proceduri din partea Agenției Internaționale de Testare (ITA), dar nu a fost suspendată, deși există o sancțiune propusă.

”FRG confirmă că a luat act astăzi, 28 aprilie 2026, de finalizarea unei proceduri administrative de către International Testing Agency (ITA) în ceea ce o privește pe sportiva Ana-Maria Bărbosu. Procedura vizează o posibilă încălcare a prevederilor art. 2.4 din Codul Mondial Anti-Doping, reglementat de World Anti-Doping Agency, privind obligațiile de localizare și disponibilitate pentru controale (Whereabouts Failures). Federația subliniază că acest tip de abatere nu implică depistarea unei substanțe interzise, ci aspecte de natură administrativă privind respectarea procedurilor de raportare. Până în prezent, Ana-Maria Bărbosu nu a fost suspendată. Sportiva are dreptul de a-și formula apărarea pentru fiecare dintre cele trei situații reținute, care, în mod cumulativ, pot constitui o abatere de tip ‘Whereabouts Failure’.
În acest moment, deși există o sancțiune propusă, sportiva beneficiază de toate drepturile prevăzute de regulamentele internaționale, inclusiv dreptul la apărare și la contestarea deciziei în fața instanțelor competente”,
se arată în comunicatul publicat de FRG pe Facebook.

Președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, miercuri, că în cazul gimnastei Ana-Maria Bărbosu, care riscă doi ani de suspendare, lucrurile sunt clare, ea având trei abateri de la regulamentul antidoping și a subliniat că speră ca ea să poată reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Los Angeles din 2028.

Nu este vorba că gimnastica trece printr-un moment greu. Însă tot timpul gimnastica românească a ținut capul de afiș, fie cu medalii, fie cu discuții… dar așa se întâmplă acolo unde se face performanță. Sunt multe orgolii, iar unde există multă muncă, există și greșeli. Pentru că numai cine nu muncește, nu greșește. Deci trebuie să ne asumăm și lucrurile mai puțin bune. Este un moment dificil pentru Ana, dar sperăm că ea îl va trece, așa cum a trecut peste cel de la Paris. Lucrurile sunt clare, ea are trei ‘missed test-uri’ (n.r. – abateri de la regulamentele antidoping) și lucrul acesta nu mai poate fi contestat de nimeni. Poziția ITA o cunoaște toată lumea, doi ani de suspendare … în cazurile acestea ăsta este verdictul. Va urma o negociere, o întâlnire cu Ana, cu avocații, după care vom ști oficial cât va fi suspendată. Sunt documente oficiale pe care le putem consulta și putem cunoaște situația exactă în momentul de față. Nu știu dacă Ana va pierde bursa din Statele Unite, pentru că, din ce știu, are susținerea Universității Stanford. Dar cu siguranță e un moment dificil prin care Ana trece. Eu îmi doresc să se ajungă la o diminuare a acestei sancțiuni și să o avem în echipa pentru Jocurile Olimpice de la Los Angeles. Asta e foarte important în momentul de față. Nu este ușor. Trebuie să facem toți pașii care sunt normali și să fim lângă sportiv“, a spus Covaliu, prezent la Adunarea Generală a COSR de la Izvorani.

Președintele COSR susține că avocații care o vor reprezenta pe Ana-Maria Bărbosu sunt puși la dispoziție de Stanford University din Statele Unite ale Americii și, din ce a auzit, sunt aceiași cu care a colaborat fosta jucătoare de tenis Simona Halep în cazul său de dopaj.

“Nu am vorbit cu Ana de două zile, dar o să vorbim. Știu că Ana este în legătură cu avocatul care o reprezintă, cu Federația, cu părinții. Noi avem o limitare, o sprijinim și suntem alături de ea. Noi ne dorim să se reducă această sancțiune. Din ce am înțeles, va fi reprezentată de avocați puși la dispoziție de la Stanford University. Nu pot să confirm, dar am auzit că ar fi vorba despre avocații care au reprezentat-o pe Simona Halep. Așteptăm să vedem un punct de vedere oficial”, a precizat el.

Astea sunt regulamentele și sunt valabile pentru fiecare sportiv. În momentul în care ai ajuns la nivel de medaliat olimpic ai și niște responsabilități. Eu mi-aș fi dorit ca Federația Română de Gimnastică să fie puțin mai implicată și mai conectată la acest caz. În momentul în care ești informat că un sportiv este la două abateri de genul acesta atunci este prioritate zero și trebuie să fii 24 de ore din 24 lângă sportiv. Să ții legătura cu el, să te asiguri că a completat în ADAMS (n.r. – Antidoping Administration Management System, sistemul securizat al Agenției Mondiale Antidoping) informațiile legate de locul în care se pregătește și concursurile la care participă… astea sunt regulile pentru toată lumea. Ele sunt cunoscute și trebuie respectate”, a adăugat oficialul COSR.

Întrebat dacă abaterea Anei-Maria Bărbosu de la regulamentele antidoping poate influența litigiul acesteia legat de medalia de bronz din finala de la sol, în concursul feminin de gimnastică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris din 2024, Covaliu a răspuns: “Nu influențează, sunt două cazuri total separate. Sigur că au legătură, pentru că e vorba despre aceeași persoană. De aceea eu vreau dăm dovadă de decență, să ținem cont de anii de muncă, de emoțiile unui sportiv tânăr”.

Andreea Răducan: E frustrant să fii sancționat fără să fii testat pozitiv

Fosta campioană olimpică Andreea Răducan a declarat, miercuri, comentând cazul gimnastei Ana-Maria Bărbosu, că este frustrant să fii sancționat fără să fii testat pozitiv.

“Este foarte frustrant să fii sancționat fără să fii testat pozitiv. Însă în sportul internațional de azi se consideră că sportivii atâta timp cât au drepturi, au și niște responsabilități. Eu înțeleg asta până la un punct. Ce nu pot să înțeleg e atunci când ți se oferă un medicament de către un medic sau asistent. Pentru că datoria mea nu este să știu compoziția acelui medicament. Eu pot să spun doar ce mă doare. Iar medicul să știe ce am voie să iau, astfel încât eu să nu umblu cu valiza de medicamente să mă servesc singură din ea”, a afirmat Răducan, prezentă la Adunarea Generală a COSR de la Izvorani.

Este o situație dificilă pe care o traversează acum Ana-Maria Bărbosu. Este extrem de neplăcut și sper ca ea să găsească o cale prin care să facă lumină în acest caz. Ea este o sportivă cu mult talent, care a făcut performanțe pentru țara noastră. Sportivii din ziua de azi trebuie să înțeleagă că în afară de disciplina pe care trebuie să o aibă în sala de antrenament trebuie să aibă această disciplină și rutină și în afara ei. În programul pe care AMA/WADA îl impune (n.r. – ADAMS) sportivilor, aceștia trebuie să anunțe de fiecare dată unde pot fi găsiți atunci când sunt căutați de agenții antidoping. Se poate întâmpla o dată să nu fii găsit la adresă, se poate întâmpla și a doua oară, dar când știi că ai avut deja două șanse pe care le-ai ratat măcar a treia oară trebuie să îți dai seama că nu e de joacă. Nu am vorbit cu Ana, de aceea îmi e și greu să mă lansez în diverse comentarii. Cât e de nedrept, ea știe să spună. Eu ca un sportiv care am trecut printr-o situație destul de complicată în ceea ce privește antidopingul, fără să am nici măcar o vină, am găsit puterea de a merge mai departe și să obțin medalii la următoarele concursuri. Asta îi doresc și Anei, să găsească puterea pentru a depăși această perioadă, care cu siguranță o va marca într-o formă sau alta”, a adăugat fosta gimnastă.

Răducan speră ca sancțiunea Anei-Maria Bărbosu să nu fie totuși drastică și să își poată continua activitatea.

Oricât am vrea noi, nu poate nimeni să fie privilegiat. Eu trag nădejde în continuare că se va găsi o soluție pentru ca Ana să își poată continua pregătirea și să participe la competiții. Sportivii toți știu că trebuie să fie conectați la acest sistem, să anunțe mereu unde sunt și ce se întâmplă cu ei. Este adevărat că antrenorii sunt cei care cer mereu sportivilor să nu uite să își anunțe locația când pleacă dintr-un loc în altul. Nu știu dacă în Statele Unite era nevoie să îi aducă aminte cineva. Însă după o abatere, după a doua trebuie să conștientizezi că e și responsabilitatea ta. Și trebuie cumva să îți asumi acest lucru atâta timp cât ai acceptat să faci gimnastică de mare performanță”, a precizat Andreea Răducan.

Doina Melinte: Dacă ai 3 abateri ești suspendat automat. Aș spune că este vinovată mama

Fosta mare atletă Doina Melinte, care a ocupat în trecut funcția de secretar de stat în cadrul Agenției Naționale Anti-Doping (ANAD), a declarat, miercuri, că gimnasta Ana-Maria Bărbosu va fi cu siguranță suspendată deoarece sancțiunea este aplicată automat în momentul în care ai trei abateri de la regulamentul antidoping.

“Eu aș spune că este vinovată mama. Ea a plecat din România în America, dar cred că probabil sport nu va mai putea face. Ea nu a respectat o procedură antidoping. Eu am fost zece ani subsecretar de stat la Agenția Națională Anti-Doping. Dacă te caută ofițerii de control doping și nu te găsesc de trei ori la domiciliu unde ai anunțat în sistem atunci bineînțeles că se dă un avertisment. Astea sunt regulile și trebuie respectate. Dacă ai trei abateri și nu te găsesc la domiciliu, deci nu ți s-au făcut trei controale doping, atunci automat ești suspendat“, a spus fosta atletă.

International Testing Agency (ITA) a finalizat o procedură administrativă în ceea ce o privește pe gimnasta Ana-Maria Bărbosu și propune o suspendare de doi ani pentru încălcarea regulamentelor antidoping. Conform regulamentelor antidoping, sportivii de performanță sunt obligați să anunțe în aplicația ADAMS domiciliul sau locul unde se află timp de 60 de minute în fiecare zi pentru ca agenții să poată efectua teste inopinate.

Se consideră abatere dacă un sportiv nu este găsit la locația anunțată în interval de 60 de minute.

Trei astfel de abateri de la regulamentul antidoping pe parcursul unui an calendaristic duc la sancționarea sportivului, chiar dacă acesta nu are niciun test pozitiv.

Lupta pentru medalia de bronz de la JO 2024

Ana Bărbosu este implicată și în altă speță, care a ajuns la Tribunalul de Arbitraj Sportive de la Lausanne, pentru medalia de bronz de la JO 2024.

Tribunalul Federal Suprem Elvețian (SFT) a luat decizia, la începutul lunii februarie, de a trimite litigiul legat de medalia de bronz din finala de la sol, în concursul feminin de gimnastică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris din 2024, spre reexaminare la Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS), care acordase medalia româncei Ana Bărbosu.

Bărbosu s-a clasat inițial pe locul al treilea în finala de la sol, dar a coborât pe locul al patrulea după ce delegația Statelor Unite a depus un apel în urma evoluției reprezentantei sale, Jordan Chiles. Nota americancei a fost mărită și aceasta a urcat de pe locul al cincilea pe trei.

România a făcut sesizare la TAS, care a decis că nota inițială a americancei Chiles ar trebui păstrată deoarece apelul delegației SUA a fost făcut după termenul de un minut și deci nu ar fi trebuit să fie valid.

Federația americană (USA Gymnastics) a precizat că a oferit o nouă probă video care atestă faptul că primul protest a fost comunicat la 47 de secunde de la publicarea notei, iar un al doilea protest opt secunde mai târziu. Totuși, potrivit federației americane, noile dovezi nu au fost admise de TAS.

Tribunalul Federal Suprem Elvețian a anunțat în februarie că retrimite cazul la TAS, ”pe baza înregistrării audio-video descoperite după decizia luată de TAS” în favoarea Anei Bărbosu.

Curtea federală a precizat că este o probabilitate ca înregistrarea audio-video să ducă la o modificare a deciziei TAS în favoarea aplicanților (Chiles și USA Gymnastics), având în vedere că TAS ar putea considera, în lumina acestei înregistrări, că solicitarea verbală făcută pentru Jordan Chiles a fost efectuată înainte de expirarea perioadei limită regulamentare de un minut.

Pe 5 august 2024, în finala de la sol, Ana Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestație și i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766, astfel că a terminat pe poziția a treia. Sabrina Maneca-Voinea a făcut și ea contestație pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă. Ulterior, Tribunalul de Arbitraj al Sportului (TAS) a decis ca medalia de bronz să revină gimnastei Ana Maria Bărbosu, aceasta fiind urmată pe locul 4 de Sabrina Maneca-Voinea și pe 5 de americanca Jordan Chiles.

Ulterior, atât federația de gimnastică din SUA, cât și gimnasta română Sabrina Maneca-Voinea au făcut apel la Tribunalul Federal Elvețian.

România nu mai obținuse o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbașa câștiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite