22 de călugări budiști, arestați. Transportau peste 110 kilograme de canabis la aeroport
Autoritățile din Sri Lanka au anunțat că 22 de călugări budiști au fost arestați pentru deținerea a peste 110 kilograme de canabis – ilegal în această țară din Asia de Sud – pe aeroportul internațional din capitala Colombo, aceasta fiind cea mai mare captură de droguri realizată vreodată în acel terminal, scrie CNN.
Autoritățile au declarat că bărbații, care se întorceau din Thailanda, aveau fiecare valize ce conțineau peste cinci kilograme de canabis la Bandaranaike International Airport, potrivit publicației de stat Daily News.
Poliția a precizat că operațiunea a fost realizată pe baza unei informații primite.
Aceștia susțin că drogurile erau ascunse în bagaje, folosind funduri false special modificate.
Valoarea estimată a narcoticelor depășește 3,45 milioane de dolari, potrivit portalului oficial de știri al guvernului.
Sri Lanka are pedepse severe pentru infracțiunile legate de droguri, iar aeroporturile folosesc tehnologii pentru detectarea obiectelor ilegale, potrivit Ministerului de Externe al Regatului Unit. Arestările pentru astfel de infracțiuni pot duce la detenție fără acuzații pe termen nedeterminat și la pedepse lungi de închisoare în cazul unei condamnări.
Incidentul marchează prima dată când călugări budiști sunt arestați pe aeroport pentru transport de droguri ilegale, potrivit Daily News.
Grupul, format din tineri din diverse părți ale Sri Lankăi, a călătorit în Thailanda pe 22 aprilie folosind bilete oferite de un sponsor, relatează Daily News, citând anchetatori ai poliției.
Biroul de Combatere a Narcoticelor al poliției din Sri Lanka investighează dacă activitățile de contrabandă sunt legate de rețele locale de trafic de droguri.

