NATO ia în considerare să renunţe la summiturile sale anuale, pentru a evita întâlniri potenţial tensionate cu Trump
Alianţa Nord-Atlantică ia în considerare să renunţe la summiturile sale anuale. Totul, pentru a evita întâlniri potenţial tensionate cu președintele american, Donald Trump, notează agenţia Reuters, care a confirmat din surse multiple informaţia, în exclusivitate.
Frecvența reuniunilor NATO a variat de-a lungul celor 77 de ani de istorie a Alianței, dar liderii s-au întâlnit în fiecare vară, începând din 2021, și o vor face şi anul acesta, în capitala Turciei, Ankara, pe 7 și 8 iulie.
Însă unii membri fac acum presiuni pentru a încetini ritmul. După summitul din Albania, de anul viitor, se ia în considerare că, în 2028, anul alegerilor prezidențiale din SUA și ultimul an calendaristic complet al mandatului lui Trump, să nu se mai ţină o astfel de reuniune.
Unii membri militează pentru întâlniri de cel mai înalt nivel o dată la 2 ani.
Calitatea deciziilor este cea care dă măsura puterii alianţei – mai bine mai puţine reuniuni, decât multe şi rele, este opinia exprimată de unii diplomaţi.
Decizia îi va aparţine secretarului general, Mark Rutte.

