Premierul Ilie Bolojan: Votul în două tururi, în general, favorizează schimbarea. Dar în acelaşi timp pulverizează lucrurile

Premierul Ilie Bolojan
24 April 2026, 15:17

Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri că trecerea la alegeri locale în două tururi nu ar rezolva problemele administraţiei locale, subliniind că fiecare sistem de vot are atât avantaje, cât şi dezavantaje.

“Votul în două tururi, în general, favorizează schimbarea, pentru că în turul doi e de obicei un referendum împotriva primarului în funcţie. Dar în acelaşi timp pulverizează lucrurile. Sunt mult mai mulţi candidaţi, mult mai multe partide. (…) Gândiţi-vă la această coaliţie de patru partide, plus grupul minorităţilor. E foarte dificil de administrat. Vedeţi ce s-a întâmplat. E suficient ca un singur partid să facă ce s-a întâmplat, ca să strici toată coaliţia”, a spus el la Europa FM.

Premierul a precizat că votul într-un singur tur aduce mai multă stabilitate, fiind util mai ales primarilor aflaţi deja în funcţie.

“Ca să faci lucruri bune ai nevoie de timp, ai nevoie de mandate. Am această experienţă. Dar eu am câştigat din două tururi, când am câştigat prima dată. Şi favorizează grupările, restrânge numărul de partide. Soluţia asta cu vot dintr-un tur sau din două nu rezolvă calitatea în administraţie. Cetăţenii rezolvă asta. Te uiţi cine candidează, te documentezi, votezi. Dacă primarul care este în funcţie a promis ceva şi n-a făcut, nu-l mai votezi”, a declarat premierul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite