EXCLUSIV Dragoș Pîslaru, la TVR Info: ”Războiul PSD-ului nu e cu Bolojan, ci cu România”
Ministrul Fondurilor Europene Dragoș Pîslaru a fost invitat în emisiunea ”Prim Plan” de joi seară, la TVR Info, unde a dezvăluit cum a fost atmosfera de azi din guvern când și-au prezentat demisiile toți miniștrii PSD. Coaliția s-a spart, dar guvernarea merge înainte, însă politica românească a devenit explozivă.
Ministrul Pîslaru a spus și faptul că există și o doză de regret după această rupere, chiar dacă situația politică și economică este una dificilă.
Dragoș Pîslaru: Situația de acuma este o situație rea pentru România. Părerea mea este că războiul PSD-ului nu e cu Ilie Bolojan, ci este cu România, în acest moment, pentru că suntem în niște circumstanțe foarte dificile, internaționale; cu niște lucruri pe care le ai de făcut acuma pe PNR, de exemplu până pe 31 august. Nu era momentul să creeze o astfel de situație. Deci regretul meu este că a existat cumva punerea interesului unui partid peste interesul național. Asta este ceva ce am spus în spațiu public, repet acuma, ca să fim înțelegi, dar altfel, regretul are și această componentă de faptul că de bine, de rău mai împinsesem lucrurile împreună cu miniștrii.

