Boc: Dacă e o majoritate să dea jos Guvernul Bolojan, trebuie să pună unul nou. Ne vedem de guvernare

21 April 2026, 11:08 (actualizat 21 April 2026, 13:58)

Primarul Clujului, Emil Boc a susţinut marţi că dacă există o majoritate politică să dea jos Guvernul Bolojan, acea majoritate politică trebuie să pună un nou guvern, până atunci PNL îşi vede de guvernare.

Eu nu văd în acest moment decât soluţii constituţionale. Aceste soluţii constituţionale funcţionează pe principiul majorităţii politice: dacă există o majoritate politică să dea jos Guvernul Bolojan, acea majoritate politică trebuie să pună un nou guvern, până atunci noi ne vedem de guvernare în condiţiile acestea complicate şi nu foarte uşoare“, a afirmat Boc, înainte de şedinţa Biroului Politic Naţional al PNL.

Potrivit lui Boc, soluţiile sunt foarte clare: continuarea activităţii acestui guvern sau un alt guvern.

Până la urmă, nu mai este decât un an de zile până când PSD vine la putere, ar veni să-şi exercite funcţia de prim-ministru, în ultimă instanţă. Şi dacă nicicum şi nicicum şi nicicum, soluţia finală este arbitrajul corpului electoral prin alegeri anticipate, soluţie care ştim că aproape este imposibilă în sistemul constituţional românesc, dar vreau să spun că textul constituţional are soluţii, mecanisme constituţionale pentru rezolvarea acestor crize“, a adăugat el.

Întrebat dacă partidul îl mai susţine pe Ilie Bolojan dacă pierde funcţia de premier, Boc a spus că este o ipoteză care nu există pe masă şi nu o vede în viitorul apropiat. “Este preşedintele PNL, este premierul României. Nu o să discutăm ceea ce nu există”, a punctat Emil Boc.

Primarul Clujului a menţionat că PNL trebuie să fie foarte atent la problemele oamenilor de rând şi că aceştia nu sunt statistici.

Avem nevoie şi de continuarea justiţiei sociale. Reforma pensiilor magistraţii este un prim pas, românii aşteaptă de la noi ca această reformă să fie dusă mai departe, pentru că spun, pe bune dreptate, oamenii: dacă suferim, să suferim în egală măsură cu toţii. Deja reforma aceasta a statului începe să arate rezultatele, dar trebuie mers mai departe. Nu putem să ne rezumăm doar la unii să plătească costul ăsta greu al vremurilor pe care le trăim şi trebuie, în egală măsură, şi începând cu cei care au cele mai mari beneficii de la stat“, a evidenţiat Boc.

Despre afirmaţia premierului privind “şobolanii din cămară” care au fost deranjaţi, Emil Boc a explicat că a fost o “expresie metaforică”.

“Sunt convins că ea va fi detaliată de către prim-ministru, de către colegii mei din Guvern. Când am fost premier, am văzut şi eu cămara, într-adevăr, de aceea a trebuit să fac reformă dură la momentul acela, într-un timp atât de scurt. Păcat că peste 15 ani sau 14 ani s-a revenit din nou la cămara asta. Am văzut pierderi de resurse fundamentale ale statului pe sinecuri şi pe privilegii. De aceea am desfiinţat toate pensiile speciale. Atunci, prin lege asumată în Parlament, am desfiinţat pensiile speciale. După aceea, nu numai că au fost repuse la loc, dar au fost înfiinţate şi altele şi păcat că din nou, după 14 ani, revenim să discutăm acelaşi subiect al privilegiilor şi pensiilor speciale“, a explicat Boc.

Biroul Politic Naţional al PNL s-a reunit, marţi, după ce PSD a decis cu o zi înainte să retragă sprijinul politic pentru premierul Ilie Bolojan. Luni, Ilie Bolojan a declarat, după o reuniune informală a PNL, că decizia PSD este “complet greşită şi total iresponsabilă”, menţionând că va continua să-şi exercite mandatul de premier şi va asigura guvernarea.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite