Până în 2100, populația României va scădea cu un sfert, arată cea mai recentă prognoză făcută de Eurostat
În următorii 75 de ani, România va pierde un sfert din populaţie şi va avea doar aproximativ 14 milioane și jumătate de români. O scădere demografică alarmantă, explicată de sociologi prin calitatea slabă a vieții și opțiunea tinerilor de a-și construi viitorul în străinătate. Populația va fi în declin în mai toată Uniunea Europenă. Excepție vor face Germania și Spania.
Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Populația României ar urmă sa scadă de la 19 milioane de locuitori cât avea la 1 ianuarie 2025, până la 14,4 milioane, la 1 ianuarie 2100, cel puțin asta arată cea mai recentă prognoză făcută de Eurostat, biroul de statistică al Uniunii Europene.
- De ce se întâmplă? Pentru că majoritatea tinerilor sunt plecați, natalitatea e în scădere mare.
- Sunt preocupați mai mult de carieră, nu mai au ajutor din partea părinților, sunt prea bătrâni pentru că ei fac copii prea târziu.
- Pur și simplu mă gândesc că nu mai este o valoare la nivel de cultură: familia.
Printre principalele cauze ale scăderii populației, sociologii aduc în discuție atât plecarea în străinătate, unde ar fi în jur de 4 milioane de conaționali, cât şi calitatea vieții.
Antonio Amuza, sociolog: O bună parte dintre români au luat drumul Europei și știm asta că locurile de muncă erau mai atractive. Sunt și alte motive, unul îl reprezintă calitatea vieții. Așa încât specificul socio-politic-economic al unei țări întotdeauna va crea contextul fertil pentru ca oamenii să se gândească la familie sau, dimpotrivă, să meargă pe contrasensul ideii acesteia.
La nivelul Uniunii Europene, scăderea popolatiei va fi de 11,7%, adică 53 de milioane de oameni mai puțin – de la 452 milioane de persoane în 2025, până la 400 de milioane de persoane în 2100.
Sunt, însă și țări precum Germania și Franța, unde populația va scădea foarte puțin, în timp ce Spania va înregistra chiar o creștere. Explicațiile țin tot de nivelul de trai.
Antonio Amuza, sociolog: Se îngrijesc foarte mult de costurile pe care le au aceste familii. Costuri legate de chirii, plafonări de prețuri, lucruri care oferă o predictibilitate.
Potrivit Eurostat, între 2025 și 2100, se preconizează că ponderea copiilor și tinerilor, cu vârsta cuprinsă între 0 și 19 ani, se va reduce de la 20%, până la 17%, în timp ce ponderea persoanelor cu vârsta cuprinsă între 20 și 64 de ani va scădea în următorii 75 de ani de la 58%, până la 50%.

