Apiterapia câştigă teren în România. “Casa albinelor”, pentru terapie cu aer din stup, deschisă la Timişoara
Apiterapia, o formă de medicină alternativă care utilizează produsele stupului pentru prevenirea și tratarea diverselor afecțiuni, câştigă teren în ţara noastră. În ultimii ani, au fost dezvoltate tot mai multe locuri unde oamenii se pot trata cu ajutorul produselor apicole. Cea mai recentă „Casă a albinelor” pentru terapie cu aer din stup a fost deschisă la Timişoara.
Aerul din stup conține particule fine provenite din miere, propolis și ceară, iar specialiștii spun că poate ajuta la ameliorarea problemelor de sănătate.
Vicepreședinte Asociația Crescătorilor de Albine Timiș, Ida Şuţa: Apiterapia este benefică pentru sistemul pulmonar, pentru căile respiratorii și pentru alte afecțiuni în funcție de ce aer inhalezi din stup că este cu polen, propolis sau cu alt aer.
Cu bani europeni, în vestul țării se conturează un traseu care îmbină turismul cu beneficiile pentru sănătate.
În preajma stupilor, sunt create astfel zone de relaxare, în care oamenii pot respira controlat aerul direct din stup.
Zece căsuțe independente atât din punct de vedere energetic, cât și al utilităților, au fost montate în județele Timiș și Caraș-Severin iar 10 urmează să fie montate în Serbia.
Conceptul face parte din „Ruta mierii din Banat”. Practic, turiștii ajung în mijlocul naturii, se relaxează și respiră aerul din stup, într-un cadru controlat.
Totul se întâmplă în condiții verificate. Pentru a garanta calitatea, Universitatea de Științele Vieții din Timișoara testează produsele apicole și monitorizează stupii cu tehnologie modernă.
Proiectul, finanțat din fonduri europene, are o valoare de aproximativ 800.000 de euro și implică direct apicultorii din regiune. Căsuțele de apiterapie sunt construite chiar în jurul stupilor, fără să afecteze activitatea albinelor.

