Scandal la o intervenție SMURD în Botoșani. Familia acuză refuzul acordării de ajutor
Un echipaj SMURD din Botoșani este acuzat de familia unui bărbat care a murit în urma unui stop cardio-respirator că nu ar fi acordat ajutor unei alte persoane căreia i s-a făcut rău la locul intervenției.
Reprezentanții serviciilor de urgență spun însă că intervențiile sunt reglementate strict și că fiecare pacient trebuie înregistrat separat în sistemul de urgență.
Incidentul a avut loc după ce un apel la 112 a anunțat că un bărbat se află în stare critică. Un echipaj SMURD a intervenit la fața locului, însă, în ciuda manevrelor de resuscitare, pacientul nu a mai putut fi salvat.
În urma șocului, soției bărbatului i s-a făcut rău, iar familia susține că paramedicii ar fi refuzat să o consulte.
„Bunicii mele i s-a făcut rău. Am rugat-o pe doamna doctor să-i ofere primul ajutor și m-a refuzat”, a declarat Georgiana Petraru, nepoata bărbatului.
Potrivit acesteia, intervenția pentru unchiul său a respectat protocoalele medicale, însă familia este nemulțumită că nimeni nu ar fi vrut să o consulte pe femeia de peste 80 de ani. Situația a degenerat într-un conflict între aparținători și echipajul medical.
Familia spune că a fost nevoie de un nou apel la 112 pentru ca femeia să primească îngrijiri.
„Am sunat din nou la 112, iar după apel au trimis un asistent să o monitorizeze pe bunica mea și inclusiv pe mine m-au monitorizat asistentele de pe SMURD”, a mai spus Georgiana Petraru.
Reprezentanții SMURD Botoșani explică însă că modul în care sunt acordate îngrijirile medicale este stabilit de medicul care conduce intervenția.
„Decizia prin care se stabilește locul de acordare a îngrijirilor medicale îi aparține șefului de echipaj, în speță medicul. Aceste îngrijiri pot fi finalizate fie la locul intervenției, fie în serviciul UPU al Spitalului Județean”, a declarat Ramona Guraliuc, reprezentant SMURD.
La rândul său, purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanță spune că fiecare pacient trebuie înregistrat separat în sistemul de urgență.
„Nu este corect să prelungim timpii și să ținem ambulanțele blocate pentru măsurarea parametrilor vitali sau administrarea de medicație, care este exclusiv pentru urgențe și pentru pacienți cărora li se face fișă de prezentare. Teoretic trebuie făcută o solicitare pentru fiecare pacient”, a explicat Carmen Răgoșcă, purtător de cuvânt al Serviciului de Ambulanță.
Familia anunță că va depune o sesizare la Colegiul Medicilor, în timp ce reprezentanții SMURD Botoșani spun că iau în calcul să depună plângere pentru hărțuire și filmarea personalului medical fără acord.

