Secretarul de stat american Marco Rubio va participa la discuţiile de la Washington între Israel şi Liban
Secretarul de stat american Marco Rubio va participa la discuţiile de marţi între ambasadorii Israelului şi Libanului de la Washington, informează EFE, citând presa locală.
Rubio se va alătura întâlnirii din capitala americană, conform unui oficial al Departamentului de Stat citat sub protecţia anonimatului într-un raport al postului ABC.
Întâlnirea dintre ambasadorii Libanului şi Israelului de marţi este prima dintr-un proces prin care Beirutul speră să convină un armistiţiu care ulterior să permită deschiderea unor negocieri mai detaliate pentru a căuta soluţii pe termen lung la problemele nerezolvate.
În ceea ce o priveşte, partea israeliană are drept obiectiv principal dezarmarea Hezbollah, fără intenţia de a accepta o încetare a ostilităţilor în prealabil, motiv pentru care liderul grupării şiite libaneze Naim Qassem a considerat discuţiile drept o “umilinţă” şi o măsură ce dăunează guvernului şi poporului libanez.
Liderul Hezbollah, Naim Qassem, a denunţat luni faptul că iminentele negocieri directe dintre Liban şi Israel echivalează cu o “predare” şi l-a avertizat pe preşedintele libanez Joseph Aoun că opoziţia faţă de mişcarea sa serveşte intereselor Israelului.
Un armistiţiu în Liban nu face parte din armistiţiul de două săptămâni convenit săptămâna trecută între Statele Unite şi Iran, acest aspect complicând negocierile pentru un acord definitiv. Preluare: Agerpres

