Analişti: SUA nu au câştigat, deşi au decimat armata iraniană. Care este cheia războiului din Orientul Mijlociu
Statele Unite aproape au pulverizat infrastructura militară a Iranului, dar nu au reușit să câștige politic conflictul declanșat în Orientul Mijlociu, susțin analiștii militari. În continuare, același regim conduce Iranul și ține în șah o lume întrega controlând Strâmtoarea Ormuz.
În cele peste 5 săptămâni de campanie în Iran, SUA și Israelul au reușit să distrugă mare parte din infrastructura militară a țării și au afectat serios programele nuclear și balistic al teocrației. Statisticile arată că în bombardamente au fost uciși aproape 2.000 de iranieni, mulți dintre ei civili. Iar 20.000 au fost răniți.
Potrivit armatei americane, Teheranul a pierdut aproximativ 90% din nave și peste 80% din apărarea antiaeriană. Dar în ciuda declarațiilor triumfaliste venite de la Casa Albă, SUA nu au reușit să schimbe regimul, așa cum promitea la începutul campaniei Donald Trump.
Și americanii au înregistrat pierderi, în cele aproape 40 de zile de război, însă au fost mult mai mici. Potrivit datelor făcute publice de armata SUA, 13 militari americani au fost uciși și peste 300 de fost răniți în atacurile iraniene.
Statele Unite au pierdut în războiul din Iran mai multe drone permormante, elicoptere, avioane de transport și de vânătoare, inclusiv aparate AWACS, avioane radar. Agenția Anadolu a calculat că acestea reprezintă o pierdere de peste 2,8 miliarde de dolari.
Nici actualele negocieri de pace nu par să aibă repede un rezultat favorabil, în condiile în care ambele părți au cereri maximale, care nu se întâlnesc nicăieri, avertizează analiștii. În tot acest timp, Strâmtoarea Ormuz este în continuare deblocată doar în declarațiile optimiste ale americanilor, iar economia mondială are de suferit.

