Zăpadă consistentă în stațiunile de schi. Abia de duminică se schimbă vremea, la munte

10 April 2026, 18:34

Iarnă s-a întors în forţă la munte. A nins în mai multe județe din țară, iar la altitudini mari s-a depus strat consistent de zăpadă. La Rânca, în Gorj, a viscolit toată noaptea. Iar în Predeal, turiștii au ieșit la săniuș. La munte va mai ninge și în zilele următoare. Dar de duminică în sudul țării revine primăvară, cu temperaturi de până la 20 de grade.

În Gorj, la peste 1.400 de metri, a nins viscolit toată noaptea şi s-a depus un strat consistent de zăpadă. Pe șoseaua dintre Novaci și Rânca, angajații de la Drumuri Naționale au intervenit de la prima ora a dimineții cu utilaje şi material anti-derapant.  

Șoferii are ajung zilele acestea în zone montane sunt sfătuiți să circule cu prudență și să-și echipeze maşinile de iarnă. La Rânca, temperaturile au coborât până la minus un grad Celsius. Strat nou de zăpadă este și în munții Făgăraș.

Și în Predeal e peisaj de iarnă.

De zăpadă se bucură și turiștii care petrec sărbătorile în Sinaia.

Prognozele pentru zona de munte arată în continuare temperaturi scăzute și ninsoare. Traseele montane sunt periculoase și există și risc de avalanșă. meterologii anunță că în restul țării vor mai fi câteva nopți și dimineți reci.

De duminică vremea începe să se încălzească, iar săpătămână viitoare în sud și în Dobrogea temperaturile ajung aproape de 20 de grade.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă