Un mort şi patru răniţi în urma accidentului rutier care a avut loc la Sântămăria Orlea
Un bărbat a murit, iar alte patru persoane au fost rănite în urma accidentului rutier produs vineri pe raza comunei hunedorene Sântămăria Orlea, a informat Inspectoratul judeţean pentru situaţii de urgenţă.
ACTUALIZARE Circulaţia rutieră a fost reluată vineri pe DN 66 în localitatea Sântămăria Orlea din judeţul Hunedoara, unde s-a produs un accident rutier, soldat cu un mort şi patru răniţi, transportaţi la spital cu diferite leziuni, a anunţat Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliţiei Române.
“Pentru evitarea accidentelor rutiere, reamintim şoferilor să adapteze viteza la condiţiile drumului, fără a depăşi limitele legale, să nu se angajeze în depăşiri riscante, să acorde prioritate autovehiculelor în drept, să se asigure temeinic înainte de schimbarea direcţiei şi să acorde atenţie tuturor manevrelor efectuate”, a trransmis INFOTRAFIC.
*
Potrivit ISU, în accident au fost implicate două autoturisme, iar după impact unul dintre ele s-a răsturnat în afara părţii carosabile. Bărbatul de 74 de ani care a murit a fost găsit inconştient şi încarcerat.
“Bărbatul a fost găsit inconştient şi a necesitat intervenţia echipajelor de descarcerare. Din nefericire, bărbatul nu a răspuns manevrelor de resuscitare”, a precizat ISU Hunedoara.
La faţa locului au intervenit pompierii din cadrul detaşamentelor Hunedoara şi Petroşani cu două echipaje de descarcerare, două ambulanţe SMURD şi trei echipaje ale Serviciului de Ambulanţă Judeţean, fiind solicitat, totodată, şi sprijinul unui elicopter SMURD.
În accident au mai fost răniţi doi minori în vârstă de 15 şi, respectiv, 17 ani şi doi tineri de 27 şi 28 de ani.

