Primarul Bacăului: Unii proprietari de garaje ilegale creşteau găini sub geamurile locatarilor

Unii proprietari de garaje ilegale din Bacău creşteau găini sub geamurile vecinilor / Profimedia Images
9 April 2026, 11:09

Unii proprietari de garaje ilegale din municipiul Bacău creşteau găini sub geamurile locatarilor din blocurile vecine, a afirmat, joi, primarul Lucian Daniel Stanciu Viziteu.

Potrivit acestuia, administraţia locală derulează de mai mulţi ani o campanie de demolare a construcţiilor ilegale şi eliberare a terenurilor din domeniul public.

Primarul i-a atenţionat pe deţinătorii acestor construcţii să le elibereze înainte de a fi demolate, altfel riscând amenzi drastice.

„La demolarea garajelor de pe strada Avram Iancu am găsit un dezastru lăsat în urmă de foştii proprietari. Anvelope, bucăţi de canapele, mese, scaune, pe lângă tradiţionalele borcane cu murături, dulceaţă şi alte acareturi. Unii au crescut găini, sub geamul locatarilor de la blocurile de vizavi. Nu mai spun că unii îşi mai construiseră un garaj dedesubt”, a spus Viziteu.

Acesta a adăugat că deşeurile din garaje pot fi predate la Centrul de Aport Voluntar din oraş.

Dacă nu vor elibera garajele înainte de a fi demolate, proprietarii acestora pot fi sancţionaţi cu amenzi cuprinse între 30.000 şi 70.000 de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă