Premierul Ilie Bolojan anunță verificări la companiile de stat din energie

8 April 2026, 23:37 (actualizat 9 April 2026, 00:18)

Premierul a luat în vizor conducerile companiilor de stat din energie și a anunțat o revizuire totală a managementului subordonat statului. Este vorba despre Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz și Complexul Energetic Oltenia, unde Ilie Bolojan reclamă indicatori de performanță irelevanți și legături politice care frânează investițiile.  

Ilie Bolojan, primul ministru: “O direcție importantă este îmbunătățirea performanței companiilor de stat din domeniul energiei. Cea mai mare parte a energiei din România este produsă de companii de stat și trei companii, de exemplu, Hidroelectrica, Nuclearelectrica și combinatul Oltenia reprezintă peste 60% din producția de energie a României dacă mai transferăm și centralele din marele orașe din România pe gaz ajungem la peste 2-3 din această producție, prin urmare, orice fel de îmbunătățire a performanței acestor companii se va reflecta în prețuri, în cantități și măsuri în piață.

Citește și Ilie Bolojan: În momentul de faţă nu există probleme de aprovizionare cu combustibili pentru piaţa românească

Actualele conduceri ale acestor companii au fost selectate pe baza legislației pe care o avem Ordonanța privind Guvernanța Corporativă. Am tot respectul pentru mulți oameni de decizie din companii și consider că unii fac o treabă bună dar dacă facem o analiză de ansamblu ce constatăm? Că un grup de firme de consultanță care au fost specializate în recrutări în sectorul public au derulat concursuri, iar la finalul acestor concursuri au câștigat persoane care dacă le analizăm vedem că, într-o formă sau alta au conexiuni cu sectorul guvernamental, cu zona politică.

Nici asta nu este o problemă, pentru că nu este o problemă să fie susținut cineva pe un post. Important este că atunci când ajungi acolo să fac o treabă cât mai bună și să rămână pe acest post dacă face performanță. Dacă nu, sau contractul sau cetățenii trebuie să îi încheie mandatul.

Asta înseamnă că astăzi, din păcate, în foarte multe companii avem indicatori de performanță care sunt nerelevanți, care nu sunt fără echivoc în așa fel încât dacă nu ți-ai realizat indicatorii să îți pierzi mandatul”.

Premierul Ilie Bolojan și ministrul Energiei, Bogdan Ivan, au susținut, miercuri, o conferință de presă, la Palatul Victoria. Tema conferinței: proiecte în domeniul energetic. TVR Info a transmis în direct.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite