„Ați făcut America incredibil de mândră.” Trump i-a felicitat pe astronauții Artemis II după survolul Lunii

7 April 2026, 10:42

Succes istoric pentru misiunea Artemis II a NASA. Pentru prima dată după mai bine de o jumătate de secol, oameni au ajuns la cea mai mare distanță parcursă vreodată în spațiu, depășind 400.000 de kilometri de Pământ și survolând partea nevăzută a Lunii.

Echipajul format din patru astronauți aflați la bordul navei Orion „Integrity” a depășit recordul stabilit în 1970 de misiunea Apollo 13, marcând un nou moment de referință în explorarea spațială.

„Din cabina de comandă a navei Integrity, în timp ce depășim cea mai mare distanță parcursă vreodată de oameni de la planeta Pământ, facem acest lucru pentru a onora eforturile și realizările extraordinare ale predecesorilor noștri în explorarea spațială umană”, a transmis echipajul în timpul misiunii.

În timpul survolului, pentru aproximativ 45 de minute, comunicațiile cu centrul de control de pe Pământ au fost complet întrerupte, în momentul în care capsula Orion a trecut pe partea îndepărtată a Lunii.

„Și avem confirmarea pierderii semnalului navei spațiale Orion, care se află în prezent în spatele Lunii”, a anunțat centrul de control.

În această perioadă, astronauții au observat fața ascunsă a Lunii, regiuni care nu au mai fost văzute niciodată direct de ochiul uman. Ei au asistat și la o eclipsă totală de Soare, iar NASA a confirmat că punctul luminos observat pe ecrane era planeta Venus.

După reluarea comunicațiilor, echipajul a fost felicitat de președintele SUA, Donald Trump, care a vorbit în direct cu astronauții.

„Salutări, Artemis II! Astăzi ați scris istorie și ați făcut ca întreaga Americă să fie cu adevărat mândră, incredibil de mândră. Chiar sunteți cu toții niște pionieri ai zilelor noastre”, le-a spus Trump.

Întrebat care a fost cel mai memorabil moment al zilei, astronauta Christina Koch a vorbit despre revenirea comunicațiilor cu Pământul după trecerea prin spatele Lunii.

„Cred că unul dintre momentele cele mai importante a fost întoarcerea de pe partea îndepărtată a Lunii și faptul că am zărit din nou planeta Pământ după ce am fost fără comunicații timp de aproximativ 45 de minute. Acest lucru îți reamintește cu adevărat ce loc special avem”, a spus ea.

Astronautul canadian Jeremy Hansen a descris diferențele dintre partea vizibilă și cea ascunsă a Lunii.

„Forța gravitațională a Pământului a avut un efect profund asupra feței vizibile a Lunii, transformând acele ‘mări’ întunecate pe care le vedem de pe Pământ. Situația este cu totul diferită pe fața ascunsă.”

În discuția cu echipajul, Donald Trump a vorbit și despre planurile viitoare ale programului spațial american.

„Ne vom înfige din nou steagul pe Lună. Și de data aceasta nu ne vom limita doar la a lăsa urme. Vom stabili o prezență permanentă pe Lună și vom porni mai departe spre Marte.”

În cea de-a șasea zi a misiunii, echipajul Artemis II a ieșit din sfera de influență gravitațională a Lunii și a început călătoria de întoarcere spre Pământ. Misiunea ar urma să se încheie pe 10 aprilie, cu o amerizare în Oceanul Pacific.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite