Deşeuri medicale provenite de la o clinică stomatologică, găsite în Parcul Cişmigiu

Deşeuri medicale, găsite în Parcul Cişmigiu/Foto: Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti
6 April 2026, 16:38

Amendă de 70.000 de lei pentru o clinică stomatologică, după ce în Parcul Cișmigiu din Capitală au fost găsite deşeuri medicale provenite de la aceasta, anunță Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti.

“Mănuşi, măşti şi alte deşeuri medicale, un morman de gunoaie! Totul în miez de noapte, în Parcul Cişmigiu! Nu acceptăm aşa ceva! Amenda a fost de 70.000 de lei! Am făcut verificări şi am identificat provenienţa, o clinică stomatologică din zonă. Ghena clădirii în care funcţionează unitatea medicală nu a fost securizată corespunzător. În tot cazul, acele deşeuri nu aveau ce să caute în pubelele pentru gunoi menajer”, a informat, luni, Poliţia Locală a Municipiului Bucureşti, într-o postare pe Facebook.

Zona a fost igienizată de angajaţii de la Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite