IRGC avertizează că Strâmtoarea Ormuz “nu va mai reveni niciodată la ceea ce a fost, în special pentru Statele Unite şi Israel”

Strâmtoarea Ormuz. Profimedia Images
6 April 2026, 09:58

Comandamentul Forţei Navale al Corpului Gărzilor Revoluţionare (IRGC) a anunţat duminică într-un comunicat că Strâmtoarea Ormuz “nu va mai reveni niciodată la ceea ce a fost, în special pentru Statele Unite şi Israel”, informează EFE.

IRGC a indicat că Forţa Navală “finalizează pregătirile operaţionale pentru planul anunţat de autorităţile iraniene pentru noua ordine în Golful Persic”.

Declaraţia a venit după recenta ameninţare a preşedintelui american Donald Trump de a ataca infrastructura iraniană marţi, când expiră ultimatumul pe care l-a dat ţării din Golf de a redeschide Strâmtoarea Ormuz sau, în caz contrar, de a dezlănţui “iadul”.

“Dacă nu fac ceva înainte de marţi seară, nu vor mai avea nicio centrală electrică şi nu vor mai avea niciun pod în picioare”, a declarat Trump într-un interviu acordat The Wall Street Journal.

Trump avertizează că va dezlanțui „Iadul” fără un acord și anunță o conferință de presă. Iranul respinge presiunile

Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc rapid, după ce Iranul a avertizat că orice noi atacuri americano-israeliene asupra infrastructurii civile vor fi urmate de represalii „mult mai devastatoare”. În același timp, în regiune sunt raportate noi atacuri cu rachete și drone, iar un raid aerian israelian asupra unui bloc rezidențial din apropierea Beirutului s-a soldat cu victime.

În replică, purtătorul de cuvânt al Ministerului de Externe iranian, Esmaeil Baghaei, a afirmat că, “dacă infrastructura Iranului este atacată, vom reacţiona în acelaşi fel”.

Închiderea Strâmtorii Ormuz, prin care tranzitează aproximativ 20% din petrolul mondial, este una dintre consecinţele războiului din Orientul Mijlociu, care a început la 28 februarie în urma atacurilor aeriene americane şi israeliene împotriva Iranului.

Agenţia de ştiri Fars, care are legături cu IRGC, a relatat duminica aceasta că “15 nave au traversat Strâmtoarea Ormuz cu permisiunea Iranului în ultimele 24 de ore”. Potrivit relatării, traficul maritim pe această cale navigabilă strategică “este cu 90% mai mic decât înainte de începerea războiului”.

Cu câteva zile mai devreme, o comisie parlamentară iraniană a aprobat un proiect de lege pentru a impune taxe de tranzit navelor care traversează această importantă cale navigabilă.

Potrivit presei iraniene, propunerea include taxe de tranzit care trebuie plătite în moneda naţională a Iranului, o interdicţie de tranzit pentru Statele Unite şi Israel şi restricţii pentru ţările care participă la sancţiuni unilaterale împotriva Iranului. Sursa: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite