Primăria Generală vrea un parteneriat public-privat pentru administrarea Arenei Naţionale
Arena Națională a devenit o piatră de moară pentru bugetul Primăriei Capitalei. Încasările acoperă doar o treime din cheltuielile de întreţinere. Primarul general vrea să reducă din pierderi şi caută parteneriate cu oameni din fotbal şi organizatorii de mari evenimente, pentru a folosi mai eficient cel mai mare stadion din ţară.
Bănci rupte, pereți coșcoviți din cauza igrasiei, mobilier deteriorat, copertină nefuncțională și multe alte lucruri în neregulă pot fi văzute la orice pas pe Arena Națională. Administrată de către Primăria Capitalei, Arena are pierderi importante de ani de zile.
Anul trecut întreținerea și reparațiile au costat 29.000.000 lei, în timp ce incasările au fost de doar 9.500.000 lei, aproximativ o treime din costuri.
Pentru a face profitabil stadionul, primarul Capitalei s-a întâlnit cu reprezentanții FRF, LPF, cât și cu zeci de organizatori de evenimente. Discuțiile s-au axat pe trei direcții: arena să rămână în continuare în adiministrarea primăriei, să fie concesionată sau să se facă un parteneriat public-privat în care sunt împărțite profitul și pierderile.
Eduard Alexandru – director Departament Competiţii, LPF: Este evident că LPF va susține orice opțiune a primăriei indiferent de opțiunea pe care o alegeți. Nu solicităm o exclusivitate pentru organizarea meciurilor de fotbal, însă vedem lucrurile prin prioritizarea acestora.
Edy Chereji – organizator de festivaluri: Noi că și organizatori de festivaluri înțelegem nevoia orașului de a avea atât concerte, cât și evenimente sportive, meciuri de fotbal. Milităm pentru această conviețuire.
Ciprian Ciucu – primarul general al Capitalei: Arena Națională are nevoie de un management performant care să îi asigure mentenanță, întreținerea și să-i creaca potențialul. Ce nu vreau să se întâmple este că în timp să vină un privat care doar să exploateze această infrastructură și să nu o mențînă foarte bine. Trebuie să ne asigurăm prin caietul de sarcini.
De la inaugurare și până în prezent, Arena Națională a fost folosită în principal pentru meciurile echipei naționale de fotbal, partide de club și câteva concerte mari pe an, departe de potențialul real al acesteia.

