Șapte instituții de cultură sub un singur nume, în București. Primarul general promite că activitatea lor va continua

3 aprilie 2026, 20:24

Din vară, Bucureștiul va avea o singură structură de cultură în subordinea Primăriei Capitalei. O decizie votată aproape în unanimitate în ședința Consiliului General de joi, în ciuda discuțiilor aprinse. După valul de critici venite din lumea culturală, primarul general Ciprian Ciucu a dat asigurări că activitatea instituțiilor publice de cultură ce vor fi comasate va continua fără probleme.


Într-o dezbatere aprinsă, care a durat mai bine de o oră, reprezentanții mediului cultural, dar și ai sindicatelor, au spus răspicat de ce nu văd cu ochi buni comasarea instituțiilor de cultură din subordinea Consiliului General și au venit cu argumente.

Cosmin Manolescu, coregraf și expert cultural: ” Cultura, prin decizia ministrului Culturii și a Guvernului României, exceptează sectorul cultural de la orice măsură de reducere a cheltuielilor de personal și de comasare.”

Dan Mircea Cipariu, scriitor: „ Comasarea unor entități incompatibile, unele din zona de educație sau sport, fără o analiză de impact, va genera doar haos, blocaje birocratice și pierderea identității multiculturale a Capitalei.”

Cătălin Trăistaru, Federația Publisind: „Aș vrea că toți juriștii dumneavoastră să se gândească dacă printr-o hotărâre a Consiliului General al Municipiului București pot să reorganizeze aceste entități care au fost înființate printr-un act normativ cu forță juridică superioară. Cu siguranță vom ajunge în instanță”.

Primarul General al Capitalei a răspuns tăios: „Se vorbește despre eficientizare. Eficientizare. Dar nimeni nu întreabă toate evenimentele, unele de proastă calitate, mă scuzați, am văzut fel și fel de evenimente cu mici, cu bere, prin Izvor, unele de-a dreptul jenante.”

Experții în domeniu spun că Bucureștiul a avut încă din 2016 o strategie culturală, însă nu de oamenii din domeniu a depins succesul acesteia.

Cristina Modreanu, critic de teatru: „Chiar ARCUB a coordonat această strategie culturală a orașului București. Ea a implicat foarte mulți oameni de cultură care au fost consultați. Strategia era consistentă, doar că nu a fost aplicată. Și asta nu e vina lumii culturale, e vina administrațiilor care nu s-au interesat de această strategie.”

În urma comasării, șapte instituții culturale se vor reuni într-o nouă structură – Arte și Evenimente Urbane București, care va avea 155 de posturi și își va începe activitatea pe 15 iunie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite