Majorări de 80 la sută / Cozi la taxe înainte de termenul limită: oamenii se grăbesc să prindă reducerea de 10 la sută. Pentru anul viitor sunt așteptate noi creșteri
Români profită că pot plăti impozitele locale cu reducere și stau la cozi pentru a achita sume integrale înainte de 1 aprilie. Spre deosebire de anii trecuți,tot mai mulți cetățeni aleg să își plătească impozitele online sau la stațiile Selfpay.
Constănțenii au așteptat în ploaie încă de la prima oră ca să își plătească taxele și impozitele pe 2026.
Și la Galați cozile au început din stradă la direcțiile de taxe și impozite. Față de anul trecut, în Galați, de exemplu, numărul contribuabililor care și-au plătit dările de la începutul anului și până în prezent e mai mic cu 10 mii.
Unii timișoreni și-au pierdut răbdarea la coadă. Proprietarii au obligația să achite până la 31 martie impozitul pe primele șase luni, și încă o tranșă înainte de finalul lunii septembrie. Cei care nu respectă termenele vor suporta majorau de 1% pe lună.
Bucureștenii și-au plătit mai mult online impozitele.
Mădălina Chițu – jurnalist TVR: Românii care locuiesc în case sau apartamente care au o vechime de cel puțin 50 de ani mai primesc o reducere – 15% și ajunge la 25% dacă imobilul e mai vechi de 100 de ani. Și persoanele cu dizabilități primesc facilități fiscale.
2026 a adus taxe și impozite majorate cu cel puțin 80% mai mari. Pentru anul viitor sunt așteptate noi creșteri, mai ales că impozitul pe locuință va fi calculat la valoarea de piață.

