Papa Leon al XIV-lea, vizită istorică în Monaco după aproape 500 de ani. Papa a denunțat “abisul dintre săraci şi bogaţi”
Papa Leon al XIV-lea se află într-o vizită apostolică de o zi în Principatul Monaco. Este prima vizită papală în acest stat după aproape 500 de ani.
Sosind cu elicopterul de la Roma în microstatul de abia 2 kilometri pătraţi, situat între Franţa şi Italia şi supranumit “Stânca”, Papa a fost întâmpinat de prinţul Albert al II-lea şi prinţesa Charlene, îmbrăcaţi în alb.
Sub un soare radiant, s-a îndreptat apoi spre Palatul Princiar, unde, de la balcon, a rostit cuvinte care vor rezona profund, fără îndoială, în acest teritoriu unde catolicismul este consacrat în Constituţie, dar care este cunoscut în primul rând pentru cazinourile, miliardarii şi preţurile imobiliare exorbitante.
Vorbind în franceză, Papa american a denunţat “configuraţiile nedrepte ale puterii, structurile păcatului care creează prăpastii între bogaţi şi săraci, între privilegiaţi şi excluşi, între prieteni şi duşmani”.
“Fiecare talent, fiecare oportunitate, fiecare bun pus în mâinile noastre are o destinaţie universală, o datorie intrinsecă care nu trebuie reţinută, ci redistribuită”, a continuat el, aliniindu-se în mod clar cu Papa Francisc în ceea ce priveşte justiţia socială şi lupta împotriva inegalităţii.
“Darul umilinţei (…) angajează averea voastră în slujba legii şi a justiţiei, mai ales într-un moment istoric în care demonstraţia de forţă şi logica omnipotenţei rănesc lumea şi pun în pericol pacea”, a adăugat el, într-o referire clară la conflictele care se multiplică în întreaga lume.
Papa Leon, care a petrecut aproximativ douăzeci de ani ca misionar în regiunile sărace din Peru, a citat în mod special “Rerum Novarum”, enciclica socială publicată în 1891 de Leon al XIII-lea, care a pus bazele doctrinei sociale a Bisericii.

