Jaf ca-n filme la o primărie din Galați. Hoții au tăiat curentul, au spart seiful și au folosit o substanță pentru a deruta câinele de urmă al poliției

26 March 2026, 12:35 (actualizat 26 March 2026, 12:57)

Un jaf a avut loc la o primărie din județul Galați, după o operațiune bine pusă la punct. Hoții au tăiat seiful instituției și au furat toți banii aflați în interior.

Potrivit unor surse din anchetă, totul s-ar fi petrecut aseară, în jurul orei 22:00, când alarma primăriei s-a declanșat pentru scurt timp. La scurt timp după, în zonă a fost întrerupt curentul electric.

Anchetatorii susțin că suspecții ar fi intrat prin spatele clădirii, după ce au întrerupt atât alimentarea cu energie electrică, cât și conexiunea de fibră optică, pentru a scoate din funcțiune sistemul de supraveghere video.

Ulterior, aceștia au pătruns în sediul primăriei, au scos seiful încastrat în perete și l-au deschis cu ajutorul unui flex. În interior s-ar fi aflat aproximativ 90.000 de lei, bani proveniți, cel mai probabil, din încasările recente din taxe și impozite locale.

Anchetatorii iau în calcul varianta ca hoții să fi acționat „la pont”, având în vedere perioada în care contribuabilii își achită obligațiile fiscale, înainte de termenul-limită de la finalul lunii martie.

Surse din anchetă spun că este vorba despre persoane cu experiență, care au încercat să-și șteargă urmele. Înainte de a părăsi locul faptei, ar fi folosit o substanță pentru a deruta câinele de urmă al poliției.

Furtul a fost descoperit în această dimineață, în jurul orei 06:30, de către primarul localității, care a alertat imediat autoritățile.

La fața locului au intervenit mai multe echipaje de poliție, inclusiv criminaliști, care au cercetat atât interiorul clădirii, cât și zona din spate, pe unde ar fi intrat suspecții.

Deocamdată, autorii nu au fost identificați. Poliția a deschis un dosar penal pentru furt calificat și distrugere, iar ancheta este în desfășurare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite