MApN: Toți cei 117 militari români din Irak au revenit în țară

Militari români (Foto: Contul de Facebook al MApN)
21 March 2026, 17:46

Toți cei 117 militari români dislocați în Irak au revenit în România în cursul zilei de sâmbătă, ca urmare a deciziei de ajustare a posturii NATO în cadrul misiunii NATO Mission Iraq, a transmis Ministerul Apărării Naționale (MApN).

”Repatrierea a fost realizată în condiții de siguranță, prin efort coordonat la nivel aliat, cu sprijinul structurilor NATO și al partenerilor internaționali. Militarii români au fost relocați temporar în bazele Incirlik (Turcia) și Ramstein (Germania), de unde au fost ulterior transportați în țară cu aeronave militare”, a transmis MApN într-un comunicat.

Decizia de retragere a fost determinată de evoluțiile recente ale situației de securitate din regiune, măsurile adoptate având ca prioritate protecția personalului dislocat, arată sursa citată.

Pe întreaga durată a participării la misiunea NATO din Irak, militarii români, din Batalionul 2 Infanterie Călugareni,  au avut ca misiune principală asigurarea protecției personalului și a facilităților aliate, demonstrând profesionalism și angajament în îndeplinirea atribuțiilor, transmite MApN.

”Ministerul Apărării Naționale reafirmă angajamentul României față de operațiile și misiunile NATO, contribuind în continuare la consolidarea securității internaționale, în conformitate cu deciziile Alianței”, mai arată sursa citată.

Informația a fost transmisă și de către ministrul Apărării, Radu Miruță, vineri seară, în exclusivitate la TVR Info, în emisiunea Radar Geopolitic.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite