Ursula Andress îl acuză pe fostul ei manager că i-a furat 20 milioane de euro: ”Sunt distrusă”

Ursula Andress îl acuză pe fostul ei manager că i-a furat 20 milioane de euro / Profimedia Images
20 March 2026, 13:13 (actualizat 20 March 2026, 13:15)

Fosta actriță și model Ursula Andress susține că administratorul ei financiar i-a furat aproape 20 de milioane de euro din economiile de-o viață.

Artista, acum în vârstă de 90 de ani, a depus o plângere penală împotriva regretatului Eric Freymond, un administrator de avere pentru elita europeană, acuzându-l că i-a furat practic banii.

„Sunt încă în stare de șoc. Am fost înșelată în mod deliberat”, declară ea, potrivit NZ Herald.

Publicația din Noua Zeelandă citează ziarul Blick, din Elveția, țara de origine a actriței adulate pe întreg mapamondul pentru rolurile ei în filme celebre precum ”Un american la Roman”, ”Veselia la Acapulco”, ”Safari Express” sau ”The love boat”.

Ursula Andress, care a împlinit 90 de ani, joi, 19 martie, a afirmat că Eric Freymond i-a luat „totul” și i-a lăsat un sentiment „insuportabil” de neputință.

Studio Publicity Still: “Dr. No.” Ursula Andress 1962 United Artists,Image: 150297184, License: Rights-managed, Restrictions: For Editorial Use Only -, Model Release: no, Pictured: Studio Film and Publicity Stills

Ea a depus o plângere penală împotriva moștenitorilor lui Freymond, susținând că acesta a risipit sau a pierdut mare parte din averea sa, printr-o serie de tranzacții despre care ea nu avea cunoștință.

”Au mizat pe vârsta mea. Sunt atât de distrusă”

În interviul citat, acordat publicației elvețiano-germane Blick, cu ocazia împlinirii a 90 de ani, actrița a declarat:

Timp de opt ani, am fost curtată și sedusă. (…) M-au mințit fără milă și mi-au exploatat bunăvoința și încrederea într-un mod perfid, ba chiar criminal, pentru a-mi lua totul. Și au mizat pe vârsta mea. Sunt atât de distrusă.

Actrița elvețiană a devenit celebră în rolul sex-simbolului Honey Ryder din primul film James Bond, „Dr. No”, în care a jucat alături de Sean Connery în rolul lui 007, în 1962.

La vârsta de 26 de ani, a câștigat Globul de Aur pentru „Cea mai bună debutantă a anului” pentru rolul său de debut în limba engleză, în care a ieșit din ocean îmbrăcată într-un bikini alb, cu un pumnal la șold.

Referitor la acest moment-cheie, publicațiile de specialitatea o descriu ca pe o actriță de referință în ceea ce ulterior avea să fie denumit drept ”bombă sexy”.

”Nu este surprinzator faptul ca una dintre cele mai celebre secvențe de film scoate în relief o actriță care se preface a fi actriță. Când bomba sexi Ursula Andress iese din mare în Dr. No (1962) în faimosul bikini alb, ea este dovada vie a faptului că ceea ce este adevarat despre filme este depășit de puterea ei vizuală neegalabilă”, începe biografia ei menționată în Cinemagia.

Andress, care locuiește acum la Roma, a explicat că nu mai putea dormi din cauza anxietății legate de averea sa, adăugând: „Acest sentiment de neputință este insuportabil – mă omoară.”

Achiziții de tablouri care nu i-au fost predate

Se presupune administratorul banilor actriței  el ar fi efectuat o serie de achiziții de opere de artă în valoare de câteva milioane de franci elvețieni fără știrea ei, dar niciuna dintre aceste lucrări nu i-a fost predată. Se pare că acestea sunt înregistrate pe numele văduvei sale, dar nu există indicii că ea ar fi fost implicată în vreo faptă ilegală.

Se spune că o parte din averea lui Andress ar fi investită în acțiuni fără valoare.

”Ca toți elvețienii, am muncit din greu și am economisit mereu bani”

Actrița, care a jucat rolul lui Vesper Lynd în parodia filmului Bond din 1967, Casino Royale, a declarat că „nu se simte prea bine în acest moment” și, potrivit unor surse, ar fi anulat interviurile programate pentru a-și marca ziua de naștere pe 19 martie.

Ea a declarat pentru Blick: „Toată lumea știe cât de meticuloasă și cu picioarele pe pământ am fost în viața mea, fără să pierd vreodată contactul cu realitatea. Virtutile unei fete elvețiene din Ostermundigen m-au ghidat toată viața. Ca toți elvețienii, am muncit din greu și am economisit mereu bani. Speram să-mi petrec ultimii ani de viață fericit și în liniște. Și iată ce se întâmplă acum – am fost înșelat într-un mod revoltător. Sper ca făptașii să fie pedepsiți cu toată severitatea legii. Sunt distrusă”, a declarat ea, potrivit Daily Telegraph.

Freymond, care a fost timp de zeci de ani consilier financiar al elitei europene, a decedat la vârsta de 67 de ani în iulie 2025, la scurt timp după ce a fost acuzat că ar fi avut un rol în dispariția unei averi considerabile aparținând lui Nicolas Puech, moștenitorul din a cincea generație al casei Hermès.

Puech a intentat procese împotriva administratorului de avere atât în Elveția, cât și în Franța, acuzându-l de „fraudă gravă”, însă Freymond a negat orice faptă ilegală.

A fost audiat de autoritățile franceze care anchetau dispariția unor acțiuni, a căror valoare era estimată la 15 miliarde de dolari, pe baza evaluării companiei la momentul respectiv.

Ursula Andress a depus o plângere penală împotriva moștenitorilor lui Freymond la scurt timp după moartea acestuia, în Elveția. Ancheta este în curs de desfășurare.

Claudio Righetti, consilierul actriței, a afirmat că acest caz este extrem de complex. Într-o declarație adresată publicației Blick, citată de jurnaliștii britanici, reprezentanții agenției sale au precizat:

„În cadrul unei scheme de fraudă de o amploare și complexitate excepționale, care a implicat numeroși actori și structuri, ea a fost privată de o mare parte din averea sa, ceea ce a dus la prejudicii semnificative.”

Andress are în palmares mai multe roluri în filme, în special din anii ’60 și ’70. A jucat alături de Elvis Presley în „Fun in Acapulco” în 1963 și a interpretat rolul principal în filmul „She” din 1965.

Ultimul ei rol într-un film hollywoodian de mare succes a fost în „Clash of the Titans” (1981), în care a interpretat-o pe Afrodita și l-a cunoscut pe Harry Hamlin, tatăl fiului ei Dimitri, pe platoul de filmare. Cei doi au fost împreună aproximativ patru ani.

Andress a jucat în mai puține filme în anii ’90, iar ultimul ei rol a fost într-un film elvețian din 2005 intitulat „Die Vogelpredigt oder Das Schreien der Mönche” (Turul păsărilor Sfântului Francisc).

Actrița și-a vândut casa cu trei dormitoare din Hollywood în 2017 și acum își împarte timpul între Roma și Elveția, unde locuiește fratele ei, Heinz Andress, scriu jurnaliștii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite